Könyvbemutatóval emlékeztek Jankovics Marcellra

Jankovics Marcell A Jelképek és jelentések a Bibliában című kötetének posztumusz bemutatójával emlékeztek meg a 2021-ben elhunyt nemzet művészéről, rajzfilmrendezőről, grafikusról, művelődéstörténészről kedden Budapesten. Jankovics Marcell az 1400 oldalas művén haláláig dolgozott.

KultúraMW 2025. 04. 30. szerda2025. 04. 30.

Kép: Részlet a Fede, Speranza e Cartoni című kiállításról készült filmből Jankovics Marcell A Jelképek és jelentések a Bibliában című kötetének posztumusz bemutatóján a Nemzeti Kulturális Alap budapesti székházában 2025. április 29-én, Fotó: Hegedüs Róbert, Forrás: MTI

Könyvbemutatóval emlékeztek Jankovics Marcellra
Részlet a Fede, Speranza e Cartoni című kiállításról készült filmből Jankovics Marcell A Jelképek és jelentések a Bibliában című kötetének posztumusz bemutatóján a Nemzeti Kulturális Alap budapesti székházában 2025. április 29-én
Fotó: Hegedüs Róbert Forrás: MTI

A Jelképek és jelentések a Bibliában című, csaknem 1400 oldalas, három kötetes művén Jankovics Marcell 2021 májusában bekövetkezett haláláig dolgozott – hangzott el a keddi könyvbemutatón.

JANKOVICS Marcell
Jankovics Marcell A Jelképek és jelentések a Bibliában című kötetének posztumusz bemutatója a Nemzeti Kulturális Alap budapesti székházában 2025. április 29-én.
MTI/Hegedüs RóbertFotó: Hegedüs Róbert / MTI

Jankovics Marcell, az értékközvetítő

Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint Jankovics Marcell célja az ösztönösség kutatása volt, a Bibliától az irodalmi művekig mindenben az összefüggéseket kereste: a kozmikus titkot, az emelkedett gondolatokat. "

Mindazt, ami közös pont a vallásban és a népművészetben, a természeti népek tudásában és földművelő ember tapasztalatában

– tette hozzá, kiemelve: a Biblia Jankovics Marcell számára mindvégig kiapadhatatlan forrás volt és életének utolsó nagy munkája lett, amibe még belevágott.

Jankovics Marcell rajzai, rajzfilmjei vagy a szimbólumokról, szokásokról írott könyvei segítenek minket, hogy felélesztve magunkban az ösztönös készséget, ne csak nézzünk, lássunk is! Tudjuk olvasni a jeleket és értelmezni a képeket, hogy értsük a Fehér ló fiát és Az ember tragédiáját

– hangsúlyozta a volt köztársasági elnök.

Áder János szerint Jankovics Marcell úgy közvetít értéket, hogy igazából mesél: kompromisszumok nélkül, magával ragadóan. 

Művészetében az ösztönösség tökéletes harmóniában volt a tudatos alkotóval, az ősi közösségélmény az egyedi kreativitással, a nemzeti összetartozás az egyetemes joggal, a történelmi a kortárssal, a vallás a mitológiával, a mese a valósággal, a magasztos a derűvel

– hangsúlyozta.

ÁDER János; JANKOVICS Marcell
Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke beszédet mond Jankovics Marcell A Jelképek és jelentések a Bibliában című kötetének posztumusz bemutatóján Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Áder János felidézte: 

Jankovics Marcell a „hőskorban” kezdett el alkotni, amikor egy animációs film még emberi kézzel készült. 

Harminc évesen készítette a magyar filmtörténet első, egészestés animációs filmjét, a költői János vitézt és irányításával formanyelvteremtő alkotás született – mutatott rá. Hozzátette: Jankovics Marcell alkotásaival újabb és újabb generációt hív párbeszédre és gondolkodásra, és közben olyan nyelven szól, amit a külföldiek is megérthetnek, ugyanúgy, ahogy a Bibliát, amely nemcsak Istenről, hanem az emberről is szól.

Jankovics Marcell öröksége arra tanít minket, hogy csak azzal érdemes foglalkozni, ami harcos és kihívásokkal teli: a hittel, a reménnyel és a szeretettel. Jankovics Marcell hitte, hogy az emberi elme, a tehetség és a két kezünk csodákra képes

– hangoztatta Áder János.

Ez is érdekelhet

Krucsainé Herter Anikó, a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő főigazgatója szerint Jankovics Marcell a magyar kulturális élet elmúlt fél évszázadának egyik legkiemelkedőbb alakja volt. Népszerűségét rajzfilmjei mellett közösségépítő szerepének is köszönhette, meghatározó, korszakalkotó személyiség volt, aki valódi kulturális örökséget hagyott maga után.

Ez is érdekelhet

Habsburg-Lotharingiai Eduárd szentszéki magyar nagykövet videóüzenetében kiemelte: Jankovics Marcell alkotásai révén képes volt arra, hogy a magyar nemzet örökségét összekapcsolja az egyetemes keresztény kultúrkinccsel. Emlékeztetett arra, hogy a Jankovics Marcell élete és munkássága előtt tisztelegve rendezték meg Rómában a Hit, remény, rajzfilm című kiállítást.

Rubovszky Éva, Jankovics Marcell özvegye, a Biblia-kötetek szerkesztője elmondta: férje az 1970-es években kezdett el rendszeresen foglalkozni a Biblia történetek és jelképek vizsgálatával, de először egy rajzfilmet tervezett. 

Ez a film ugyan torzó formában maradt fenn, de látható volt a januári római kiállításon.

Ravasz Ákos László, a könyv szaklektora elmondta: Jankovics Marcell művelődéstörténészként évtizedek óta tanulmányozta a Szentírást, hatvanöt évig foglalkozott a Bibliával. 

A csaknem 1400 oldalas műben a szerző alaptézise, hogy a jelképes tudás bennünk van és hogy a Biblia szóképek gyűjteménye. Jankovics Marcell „léleklátással” közelít a Bibliához, egy nagy alkotóművész alázatával 

– tette hozzá.

Ravasz Ákos szerint Jankovics Marcell olyan referenciaművet írt, amely elemzi a Szentírásban előforduló jelképeket, szóképeket, metaforákat és szimbólumokat. A Jelképek és jelentések a Bibliában című könyv Mózes első könyvének első mondatától kezdve idézi és értelmezi, magyarázza a Szentírás szövegét.


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek