Kultúra
Jennifer Lopez júliusban az MVM Dome-ban koncertezik

Sylvia Plachy magyar származású amerikai fotós képeiből nyílt kiállítás pénteken a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban. Az Ajándékok a 20. századból és azon túl című tárlat betekintést enged a gazdag életműbe, a képek egy része az eredeti, lapokban publikált formában is látható.
„Sylvia Plachy folyton gondolkozik rajtunk és a világon. Képein keresztül hozzánk beszél, miközben semmi sincsen lezárva ezekben a munkákban. Nem azt mondja, amit tud, hanem azt, amit nem, nem bölcselkedik, hanem velünk együtt tanakodik azon, kik vagyunk” – mondta a tárlatot megnyitó Orsós László Jakab, a Brooklyn Public Library művészeti igazgatója.
Mint kifejtette, Plachy szelíd teremtés, nem az akarat produkálja a fotóit, hanem a kérdések az életről és rólunk. Hozzátette, képei részei a saját életünknek. „Az emberség, a dísztelen és csendes gesztusok áradnak ezekből a fekete-fehér fotókból.”
Kőrösi Orsolya, a Capa Központ alapító ügyvezetője arról beszélt, hogy
Sylvia Plachy képeiből éppen tíz évvel ezelőtt már látható volt egy tárlat a Mai Manó Házban, azokat a fotókat azóta őrzi a Capa Központ, és Rómában, valamint Vilniusban is bemutatta.
A megnyitón a New Yorkban élő fotográfus is részt vett. Sylvia Plachy az MTI-nek elmondta: képeit ösztönösen készíti.
„Amikor fotózom, valahogy érzem azt a pillanatot, amit meg kell örökítenem. Ezt nem tanultam, egyszerűen ez vagyok én. Már nem vagyok fiatal, de néha még manapság is készítek képeket, persze nehéz lenne cipelnem a kamerát és az egyéb eszközöket, ezért mobillal próbálkozom” – válaszolta az MTI kérdésére.
A mostani kiállításra Sylvia Plachy és Csizek Gabriella kurátor válogatott az életmű egészéből.
„Ezúttal elsősorban arra próbáltunk koncentrálni, ami végigkísérte az egész pályáját, vagyis a sajtómegjelenésekre. Számos kép kiemelve, a tárlatra készített változatban, és az eredeti lapmegjelenés kontextusában is látható. Több New York-i képe van itt, ezeken névtelenek és hírességek egyaránt szerepelnek, utóbbiak közül például Tom Waits, Andy Warhol, Basquiat, Mike Tyson, vagy Sylvia fia, Adrian Brody. A róla készült fotóiból karácsonyi képeslapokat készített, amelyeket a barátainak küldött” – mondta Csizek Gabriella az MTI-nek.
Kultúra
Megjegyezte, hogy
Sylvia Plachy világszerte készített fotókat, Magyarországon is, ahová időről időre visszajár.
Mint a kiállítás ismertetője kiemelte, Sylvia Plachy képeiből érzékenysége és humanizmusa, mélyen emberközpontú szemlélete tükröződik, érezni tanít, látja a jót, a szépség törékenységét és ezt fel is tudja mutatni. Fotográfiái képesek megszólítani saját belső képeinket és utat nyitni a lélek legmélye felé.
Sylvia Plachy 1943-ban Budapesten született, az 1956-os forradalom után a szüleivel menekült Nyugatra, és az ötvenes évek végén New York Queens negyedében telepedtek le.
Egy fotós kurzus hatására ott ismerkedett meg André Kertésszel, akivel egészen annak haláláig barátságban maradt.
1974-től mintegy harminc éven keresztül a The Village Voice, a New York-i kulturális hetilap meghatározó fotográfus munkatársa volt. Itt állandó rovata volt, akárcsak a Metropolis formatervezési és építészeti magazinban, ahol az oldalpárra szerkesztett fotóanyagok hosszabb időszakokon keresztül megjelentek.
Fia, a kétszeres Oscar-díjas Adrien Brody édesanyja állandó modellje. A róla készült fotográfiái is szerves részei az életműnek.
Az életműkiállítást, amely a Budapest Photo Festival része, a közönség szombattól tekintheti meg. A tárlat augusztus 31-ig látogatható a Capa Központban.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu