Világhírű Liszt-kutatót avat díszdoktorává a Zeneakadémia

Világhírű brit-kanadai Liszt-kutatót avat díszdoktorává a Zeneakadémia; Alan Walker május 7-én személyesen veszi át Liszt Ferenc életének és műveinek megismertetéséért végzett munkássága elismeréseként a megtisztelő címet - közölte a Zeneakadémia szerdán az MTI-vel.

KultúraMW 2025. 05. 03. szombat2025. 05. 03.

Fotó: Jászai Csaba

Világhírű Liszt-kutatót avat díszdoktorává a Zeneakadémia Fotó: Jászai Csaba

Alan Walker a nemzetközi zenetudományi élet ikonikus alakja, és mérhetetlen hálával tartozunk neki monumentális művéért, a huszonöt év alatt létrejött, háromkötetes Liszt-életrajzáért - idézi a közlemény Kutnyánszky Csaba, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem oktatási rektorhelyettese és Doktori Tanácsának elnöke szavait.

Zeneakadémia, Liszt-kutató, díszdoktor, Alan Walker
A Zeneakadémia idén 150 éves
Forrás: MTI/MTVA/ Bizományosi Fotó: Róka László

Idén százötven éves a Zeneakadémia, amelynek alapításában tevékeny részt vállalt Liszt Ferenc, így az ünnepi év eseményei közé logikusan illeszkedik, hogy egy neves Liszt-kutató kap díszdoktori címet – tette hozzá.

A Zeneakadémia a legkiválóbbaknak adja át a díszdoktori címet

Az intézmény kivételes esetekben ítéli oda ezt az elismerést: legutóbb, két évvel ezelőtt Sir John Eliot Gardiner karmester, azelőtt pedig, több mint húsz éve Yehudi Menuhin hegedűművész részesült benne. A díszdoktorok névsorában szerepel mellettük Bárdos Lajos, Kadosa Pál és Molnár Antal is – emlékeztetett.

Ez is érdekelhet

Domokos Zsuzsanna, a Zeneakadémia Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpontjának nyugalmazott igazgatója laudációjában azt írta: 

Alan Walker különösen gazdag szakmai életét és munkásságát szoros szálak fűzik Magyarországhoz. A hetvenes évek vége óta rendszeresen járt hazánkba, és szoros szakmai együttműködéseket épített ki neves szakemberekkel, mások mellett Eckhardt Máriával, Eősze Lászlóval, Hamburger Klárával, Somfai Lászlóval, Forrai Miklóssal. Tartós kapcsolatot ápol a Zeneakadémia Liszt Múzeumával, amelyet adományokkal is segített.

Munkái közül a grandiózus, hiánypótló, addig homályos életrajzi részleteket tisztázó és máig fontos forrásnak számító, háromkötetes életrajz mellett kiemelkedik több, szintén Liszt Ferenccel kapcsolatos kisebb műve. Ezekben hosszú évek kutatómunkájának eredményeként feltárt forrásokat publikált, többek közt vatikáni dokumentumokat is. A magyar fordításban is megjelent életrajzért 1995-ben megkapta a Pro Cultura Hungarica Díjat, kultúránkat gazdagító munkásságáért 2012-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét vehette át – tette hozzá.

Walker professzor Liszt nemes jelleméről és művészi felelősségéről alkotott felfogása végigfut saját életművén is. Ahogy Liszt mondta: génie oblige, azaz a tehetség kötelez. Ez a meggyőződés nyilvánul meg Walker professzornak a mesterről szóló műveiben

– hangsúlyozza Domokos Zsuzsanna.

Alan Walker a legnagyobb zenészek után kutatott

Alan Walker 1930-ban született az Egyesült Királyságban, legismertebbek a Liszt Ferencről született művei, de írt Robert Schumannról, Frédéric Chopinről és Hans von Bülow-ról is. A Durhami Egyetemen diplomázott és doktorált, 1954 és 1960 között a University of London, 1958 és 1961 között a Guildhall School of Music oktatója volt, 1971-ig a BBC zenei részlegének munkatársaként dolgozott.

A kanadai Hamilton városában lévő McMaster Egyetem professzorává nevezték ki 1971-ben, ahol tanszékvezetőként is tevékenykedett, 1995 óta pedig professor emeritus. Vendégtanára volt a City University in Londonnak, valamint számos alkalommal tartott órákat és előadásokat a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek