Bemutatták III. Károly brit király egy humanoid robot által készített festményét

Bemutatták a héten a humanoid robot által III. Károly brit királyról készített festményt. A genfi rendezvényen, amelyről a sajtó csütörtökön adott hírt, az Ai-Da névre hallgató robot kifejtette véleményét a mesterséges intelligenciáról (MI) és a művészetekről is.

KultúraMW 2025. 07. 12. szombat2025. 07. 12.

Kép: Ai-Da, a humanoid robot lefestette a brit uralkodót, Fotó: Valentin Flauraud , Forrás: AFP

Ai-Da, robot
Ai-Da, a humanoid robot lefestette a brit uralkodót
Fotó: Valentin Flauraud Forrás: AFP

„Károly király arra használja a pozícióját, hogy felhívja a figyelmet a környezetvédelem és a vallások közötti párbeszéd fontosságára; úgy terveztem meg a portréját, hogy ezt kiemeljem” – jelentette ki a robot, hozzátéve: reméli, az „Algoritmus király” című olajfestményével örömet szerzett az uralkodónak.

A humanoid robot, AI-Da és a III. Károly királyról készült festmény Fotó: Valentin Faluraud / AFP

A mesterséges intelligencia kétségtelenül átformálja a világot, beleértve a művészeteket és az emberi kreativitást is

– szögezte le a günoid, azaz nőre hasonlító robot, amely a brit nagykövetség genfi kirendeltségén tartott bemutatón azt is hangsúlyozta, szeretné, ha munkái elősegítenék az új technológia etikai oldalát célzó párbeszédet, kiemelve a kritikai gondolkodás fontosságát.

Mint mondta, bár nem hiszi, hogy az MI vagy akár az ő művészete felválthatná a hús-vér művészeket, célja, hogy az emberek pozitívan forduljanak a mesteréges intelligencia használata felé, „miközben nem tévesztik szem elől a kockázatait és a korlátait sem”.

Arra a kérdésre, vajon igazi művészetnek számít-e egy gép által előállított alkotás, úgy vélte, munkái „egyedülállók és kreatívak”, illetve hozzátette: érdekes és fontos szempont, hogy az emberek döntik el, mi számít művészetnek.

A gép tavaly az informatika tudományának egyik megalapítója, a brit Alan Turing arcképét festette meg, amely egy árverésen egymillió dollárért (341 millió forint) kelt el; az volt az első alkalom, hogy egy humanoid robot munkája került kalapács alá.

Ez is érdekelhet
A világ egyik legkorszerűbbjének számító robot a nevét Ada Lovelace, a számítógéptudomány egy másik, XIX. századi úttörőjéről kapta. A gépet úgy tervezték, hogy karjai cserélhetők legyenek attól függően, szobrászkodni, festeni vagy rajzolni akar-e. Ai-Dát 2019-ben készítette az Engineered Arts nevű brit, humanoid robotok gyártására szakosodott vállalat, az előllításán pedig az oxfordi és a birminghami egyetem több MI-szakértője is részt vett. A tervezőcsapat vezetője a modern és kortárs művészetek egyik szakértője, Aidan Meller volt, aki azt mondta, Ai-Da „egy etikai-művészeti vállalkozás, és nem a festők felváltására hivatott”.
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!