Kultúra
Kalapács alá kerül Darth Vader fénykardja

A Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával folytatódik a Magyar népmesék sorozata, emellett további három animáció és hat dokumentumfilm is készül, többek között Tóth Ilona 1956-os kirakatperéről, az első magyar Afrika-kutató életéről és a hazai blues zene történetéről.
A Kecskemétfilm gyártásában készült, eddig 100 epizódból álló Magyar népmesék rajzfilmsorozat az elmúlt fél évszázad alatt világsiker lett. Az újabb, 13 részes évad a Nemzeti Filmintézet támogatásával teljesedik ki − áll az NFI MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
A négy záróepizód rendezője Csákovics Lajos – aki a Toldi készítésében Jankovics Marcell társrendezője volt – és Maticska Zsolt. A képi világot az előző sorozatokhoz hasonlóan a gyűjtés helyszínéül szolgáló tájegység népművészete fogja meghatározni. Az epizódokat a Kaláka zenésíti meg. A sorozat producere Mikulás Ferenc.
A Kecskemétfilm gyártásában készülő alkotás az NFI 94 millió forintos támogatását nyerte el.
Gyulai Líviusz grafikusművész, animációs alkotó forgatókönyvéből Társasház az Olümposzon címmel készül animációs rövidfilm, amelynek szereplői a görög mitológia alakjai, akiket profán élethelyzetben ábrázol az alkotás. A film producere Ordódi Judit Éva, rendezője Glaser Katalin. Az alkotás a Krea-TV gyártásában, az NFI 24 millió forintos támogatásával készül.
A Mimóka mesék animációs sorozat pilot epizódjának témája a dackorszak. A film forgatókönyvírója és rendezője Tóth Luca (Superbia, Lidérc úr), producere Román Zsuzsa és Tóth-Justh Barnabás. Az alkotás gyártója a Talentum Film, az NFI támogatása 17,5 millió forint.
Kultúra
Az Adgwa Ata című animáció a dzsungel mélyén élő fiatal lány felnőtté válásának történetét meséli el, egy titokzatos női törzsbe való beavatási szertartás által. A magyar–francia koprodukcióban készülő szerzői animációs rövidfilm rendezője Kreif Zsuzsanna (Candide kalandjai), producerei pedig Lukács Péter Benjámin és Osváth Gábor. Az alkotás a Boddah Riotfilm gyártásában, az NFI 49 millió forintos támogatásával készül.
A pályakezdő Pekár Éva Hanna forgatókönyvíró-rendező Akit most keresek című rövidfilmjének főhőse egy huszonéves, futárként dolgozó lány, aki sodródik az életében, nincsenek céljai, de egy váratlan esemény ráébreszti saját helyzetének kilátástalanságára. A 16 millió forintos NFI-támogatással készülő film producere Csáky Attila, gyártója az Egyetem Produkció.
Dramatizált dokumentumfilm készül Tóth Ilona 1956-os kirakatperéről, amely a fiatal orvostanhallgató történetén keresztül mutatja be a megtorlás módszereit, a koncepciós perek kegyetlenségét és azt, hogy miért volt szüksége a hatalomnak a kirakatperre, miként igyekezett általa besározni a forradalmat a nemzetközi közvélemény szemében. A film forgatókönyvírója Somogyi György, producere Bálint-Halas Dominika és Bálint Attila, rendezője Győri Márk. Az alkotás a Budamount Film gyártásában, az NFI 298 273 500 forintos támogatásával valósulhat meg.
Az NFI 21 millió forintos támogatásával folytatódik Az erőszak terei című sorozat a 2. évaddal, amely bemutatja a diktatúra jórészt ismeretlen nyomait. Elfelejtett pincék, titokzatos háztömbök, zárt udvarok, ahol érintetlenül maradtak ránk az erőszak terei. A film forgatókönyvírója Borbás Barnabás, producere és rendezője Réti László, gyártója az Igen Média.
A magyar blues zene történetéről, 17 185 000 forintos NFI-támogatással készül hatrészes dokumentumfilm-sorozat A túlélés zenéje címmel, amelynek forgatókönyvírója Vizler-Nyirádi Luca, producere Czutor György, rendezője Vízler Zsolt, gyártója az Official Films.
Kultúra
Az NFI 40 millió forintos támogatásával készül az Egy erdélyi tudós portréja a XVIII. századból című dokumentumfilm, amelyből megismerhető Bod Péter, a polihisztor munkássága. A film forgatókönyvíró-rendezője Moharos Attila, producer Czutor György, gyártója az Official Films.
Balla Margit útjai címmel készül dokumentumfilm a sokoldalú (grafikus, festő, báb- és látványtervező, rendező, művészetpedagógus) művészről. A film forgatókönyvírója és rendezője Tóth Péter Pál, producere Péterffy András, gyártója a Dunatáj Alapítvány. Az alkotást az NFI 8 365 000 forinttal támogatja.
A Magyar László: Egy magyar Afrika-kutató öröksége című dokumentumfilm Lehel Olivér rendezésében készül az NFI 25 millió forintos támogatásával, forgatókönyvét Herz Péter írta, producere Fülöp Péter, gyártója az FP Films.