Kultúra
Retrókiállítás nyílik júniusban a Balatoni Múzeumban

Hölgyek titkos nyelve – Legyezők a korok tükrében címmel 17–19. századból származó legyezőket mutat be az a kiállítás, amely péntektől látható Budapesten, a BÁV ART Aukciósház és Galériában.

A BÁV ART MTI-hez elküldött közleménye szerint a március 21-ig nyitva tartó tárlat Németh Zoltán zenész, az Apostol együttes alapítójának gyűjteményét mutatja be.
Kultúra

A tárlat különleges legyezőin keresztül a látogatók megismerhetik a 17–18. századi udvari kultúrát, a legyezők esztétikai gazdagságát – a korai barokktól a 19. század végi historizmusig –, valamint a „legendás legyezőnyelvet”, amely gesztusokkal közvetített érzelmeket és titkos üzeneteket.
A közleményben felidézték, hogy
Németh Zoltán gyűjtői szenvedélye egy londoni bolhapiacon kezdődött, amikor egy 17. századi legyezőt vásárolt. Gyűjteménye mára egy több száz darabos, nemzetközileg is jelentős kollekcióvá nőtte ki magát.
A legyezők története visszanyúlik az ókori Egyiptomig, ahol még strucctollból és pálmalevelekből készültek, míg Kínában a hagyomány szerint a Csing-dinasztia alapítója, Wu-wang nevéhez köthető a tárgy elterjedése.
Európában a 17–18. század hozta el a legyezők fénykorát, amikor ezek a különleges tárgyak az előkelőség, a női elegancia és az udvari kultúra nélkülözhetetlen kellékeivé váltak.
A korszakban a legyezők már nemcsak divatkiegészítők voltak, hanem összetett szimbolikával „átszőtt” műalkotások. Ekkor alakult ki a híres legyezőnyelv, amely lehetővé tette, hogy a nők szavak nélkül, finom mozdulatokkal kommunikáljanak – gyakran a társasági illem határait átlépve.