Ilyen még nem történt: borostyánt találtak az Antarktiszon

Első alkalommal találtak kutatók borostyánt az Antarktiszon – közülte a bremerhaveni Alfred Wegener Kutatóintézet (AWI).

KülvilágMW 2024. 11. 16. szombat2024. 11. 16.

Kép: Első alkalommal találtak borostyánt az Antarktiszon (illusztráció), Fotó: Antoine LORGNIER, Forrás: AFP

ANTARCTICA. PARADISE BAY. PASSANGERS OF THE CUISE SHIP L'AUSTRAL (COMPAGNIE DU PONANT) ARE GOING ON SHORE ONE OR TWICE A DAY DEPENDS ON THE METEO. HERE A WALK TO A VIEW POINT OF PARADISE BAY.
Első alkalommal találtak borostyánt az Antarktiszon (illusztráció)
Fotó: Antoine LORGNIER Forrás: AFP

A tájékoztatás szerint ez a legdélibb borostyánlelet. A megkövesedett barnássárga gyantát egy üledékrétegből vett mintában találták, amelyet a Polarstern nevű jégtörőn egy tengerfenéki fúróval vételeztek 2017-ben majdnem ezer méteres vízmélységben az Amundsen-tengeren.

Az AWI és a Freibergi Műszaki Egyetem felügyelete alatt dolgozó kutatók csapata a bejelentést az Antarctic Science című szaklapban tette.

Azok a borostyántöredékek, amelyeket most kielemezhettünk, közvetlen betekintést engednek Nyugat-Antartktisz időjárási körülményeibe mintegy 90 millió évvel ezelőtt

– közölte Johann P. Klages, az AWI tengeri biológusa. „Nagyon izgalmas, hogy mind a hét kontinensen történetük során valamikor olyan klimatikus viszonyok uralkodtak, amelyek között gyantát termelő fák is megélhettek” – tette hozzá.

A talált borostyán nem túl nagy, az elemzéshez ugyanis a mintát nagyjából egymilliméteres darabokra kellett aprítani, mielőtt a megkövesedett gyantát kinyerhették volna belőle. Mindazonáltal így is fakéreg lehetséges maradványaira bukkantak.

„Leletünk a kirakós egy újabb darabja, amely segít jobban megérteni a középső Kréta-kori mocsaras, tűlevelű fák által uralt mérsékelt esőerdőt a Déli-sark közelében” – hangsúlyozta Henny Gerschel, a Freibergi Műszaki Egyetem kutatója.

Ez is érdekelhet

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek