Kultúra
Hankó Balázs: Jókai Mór a legmagyarabb író

Elhunyt az angliai csata utolsó brit harci pilótája. John „Paddy” Hemingway 105 éves volt.
Hemingway, aki számos kitüntetés birtokában, repülőezredesi rendfokozattal szerelt le a brit királyi légierőtől (RAF), egyike volt „A keveseknek”, akikről Winston Churchill néhai brit miniszterelnök a második világháború után külön is megemlékezett.
A német légierő 1940 nyarán és őszén kíméletlen hadjáratot folytatott először az RAF angliai támaszpontjai, majd az angol nagyvárosok, köztük London ellen, de a németek által nem várt ádáz ellenállás és a Luftwaffe súlyos veszteségei miatt Németországnak nem sikerült a Nagy-Britannia ellen tervezett invázióhoz szükséges döntő légi fölényt kiharcolnia.
A történelemtudomány által angliai csataként nyilvántartott légiháború hőseiről mondta Churchill azóta legendássá vált – a Temze parti RAF-emlékművön kőbe is vésett – szavait:
Az emberi konfliktusok során soha ilyen sokan nem köszönhettek ilyen sokat ilyen keveseknek.
A „The Few”, vagyis „A kevesek” azóta önálló fogalomként jelöli a német légirohammal szembeszálló pilótákat és az RAF kiszolgálószemélyzetét.
Kultúra
John Hemingway, aki Dublinban született és tizenévesként csatlakozott a brit királyi légierőhöz, a második világháború idején háromszor zuhant le a repülőgépét érő légvédelmi találatok miatt – egy alkalommal Olaszországban, ellenséges területen –, egy ízben pedig műszaki hiba kényszerítette arra, hogy kiugorjon gépéből.
Egyik lelőtt repülőgépét, egy Hurricane vadászgépet, amellyel a délkelet-angliai partok előtt szállt le a vízre, 2019-ben emelték ki a tengerből.
Hemingway és légiszázada a feljegyzések szerint 90 ellenséges repülőgépet lőtt le az angliai csata idején.
A brit királyi légierő keddi megemlékező méltatása szerint John Hemingway halála egy korszak lezárultát jelzi, és szívszorító emlékeztetőként szolgál azoknak az áldozathozatalára, akik a második világháborúban a szabadságért harcoltak.
A háborúban több mint 400 ezer brit és gyarmati katona vesztette életét, közülük 70 ezren az RAF szolgálatában haltak meg.