Szimat, Yoda!

KutyapostaPuskás Kati2025. 02. 16. vasárnap2025. 02. 16.

Az ELTE Etológia Tanszékének kutatói több mint ötszáz különböző fajtájú családi kutya szaglási képességét vizsgálták. Egy egyszerű, de hatékony tesztet, a Természetes Keresési Feladatot alkalmazták, amelyet korábban farkasok esetében is sikeresen használtak. 

– Ez olyasmi, mint amikor te a szimatszőnyegembe dugod a ju­tikat? – érdeklődik Yoda, büszkén hozzátéve, hogy ő persze mindig mindet megtalálja. 

A feladat során a kutyáknak egy cserépsor egyik eleme alá rejtett jutalomfalatot kellett megtalálniuk, tréning nélkül, pusztán a természetes táplálékszerző ösztönükre hagyatkozva. A tesztet felügyelő kísérletvezető sem tudta, hol van az elrejtett falat, így objektíven rögzítette, hogy a kutya spontán jelzett-e valamelyik cserépnél (manccsal érintve, orral bökdösve, mellé ülve). Az eredmények szerint a sikerességben nem volt különbség funkcio­nális kategóriák szerinti fajtacsoportok között, viszont az egyes fajták teljesítménye jelentősen eltért egymástól. Meglepő módon a border collie, amely terelőkutyaként ismert, jobban teljesített az egyszerű keresési feladatban, mint néhány vadászkutya, például a golden retriever, a magyar és német vizsla, valamint a basset hound és a véreb. 

Gyorsaság tekintetében a beagle volt a győztes, ők hamarabb találták meg az elrejtett jutalomfalatot, mint a border collie-k, basset houndok/vérebek, golden retrieverek, labradorok és cocker spánielek. 

– De csak azért, mert én nem voltam ott – veti közbe nem túl képzett Yodám. Esélye lett volna, ugyanis a magasabb szinten képzett kutyák nem teljesítettek jobban, sőt, meglepő módon lassabban találták meg a jutalomfalatot a feladat során. Ennek hátterében az állhat, hogy számukra ez a játék túl egyszerűnek tűnhetett, keresték benne a feladatot, ezért elbizonytalanodtak a keresés során. A kutyák személyisége is szerepet játszott a sikerben: azok, amelyeket a gazdák fogékonyabbnak találtak általában a tréningre, fajtától függetlenül jobban teljesítettek. 

Gácsi Márta, a kutatás vezetője így összegezte az eredményt: „Kimutattuk, hogy a kutyák „orrjóságán” kívül milyen genetikai és környezeti tényezők lehetnek hatással a sikerességükre. Eredményeink segíthetnek e tényezők szerepének jobb megértésében, a Természetes Keresési Feladat pedig segítséget nyújthat fiatal, tapasztalatlan kutyák szaglással kapcsolatos feladatokra történő kiválasztásához”. 
 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek