Mindig felizgatja a kedélyeket, ha egy település határában lelőtt kutya- vagy macskatetemekre bukkannak. Mezőkövesden az utcán lőttek meg egy kistestű kóbor kutyát, de az állatmentők gyors beavatkozásának hála, életben maradt. Megelőzhetőek lehetnének ezek a sajnálatos események, ha betartanánk a szabályokat.
A vadászati törvény 37. § 4. bekezdése szerint kutya elejtése kizárólag vadászterületen történhet, és csakis vadász által. – Miért ejtik le a vadászok a kutyákat? – értetlenkedik kotnyeles Yodám. – Nem le-, hanem elejtik, de nyugi, te nem vagy veszélyben, mi jóban vagyunk a kerületi vadásszal és nem szoktunk vadászterületen sétálgatni – nyugtatom meg izgága ebemet.
A kutya elejtése kizárólag csak a vadállomány védelme érdekében lehetséges, ugyanis az elvadult, kóbor kutyák és macskák veszélyt jelentenek a vadállományra. De csak akkor lőhet, ha nem deríthető fel a kutya tulajdonosa, és az adott eb éppen a vadat űzi vagy elejti, és a vad megvédése másként nem hárítható el. A vadász az összes kritérium együttes megléte esetében használhatja a fegyverét.
Szögezzük le, kutyát csak vadászterületen lehet elejteni! Vadászterület minden olyan 3000 hektár kiterjedésű terület, ahol a két szemben lévő oldaltávolság eléri a 3000 métert, függetlenül a művelési ágtól. Mivel a kutya a gazdának a tulajdona, így ha a tulajdonában károkozás történik, az polgári igényként érvényesíthető. A károsult mindenképpen vegye fel a vadásszal vagy az ottani vadásztársasággal a kapcsolatot – általában a problémát per nélkül tisztázni lehet. Igaz, semmilyen kártérítés sem tudja enyhíteni a kutyabarátunk elvesztésének fájdalmát.
Vigyázzunk rájuk! A kutyatartónak is tisztában kell lennie a rá vonatkozó szabályokkal. „Vadászaton kívül a vad nyugalmát mindenki köteles megóvni.” Tilos továbbá vadászaton kívül a vad fennmaradását veszélyeztetni; valamint a vad búvó-, lakó-, táplálkozási, szaporodási vagy költési helyét bármilyen módon zavarni.
Tehát korántsem céltalan az a szabály, hogy vadászterületre kutyát kizárólag pórázzal lehet kivinni – ez a vad védelmét szolgálja, és ez minden magyar állampolgár kötelessége! Aki póráz nélkül viszi ki kutyáját természeti, természetvédelmi vagy vadászterületre, az szabálysértést követ el, mely 150 ezer forint bírsággal büntetendő.