Miért ugatja „a semmit”?

KutyapostaPuskás Kati2025. 04. 22. kedd2025. 04. 22.
Miért ugatja „a semmit”?

Minden gazdi tapasztalt már olyat, hogy kutyája hirtelen „megőrül”, és úgy ugat, hogy látszólag semmi oka nincs rá. Vajon miért ugat? Talán szellemeket lát? – Szellemek nincsenek! Viszont vannak a kertben rókák, nyestek, sőt vaddisznók is. Attól, hogy te nem érzed, még ott vannak. És én okosan jelzem neked – oktat ki Yoda. 

Az American Kennel Club szerint az ebek azért ugatják a „semmit”, mert a magasabb frekvenciájú hangokat is képesek érzékelni. Tehát előfordulhat, hogy amikor úgy tűnik, minden ok nélkül ugatnak, olyan zajokra reagálnak, amiket mi nem hallunk. 

A kutyák ráadásul jobban is látnak nálunk, negyedannyi fény mellett is észrevehetnek valamit, amit mi nem. Így elképzelhető, hogy amikor például a sötét hátsó udvart ugatják – ahol mi nem látunk semmit –, valami felkeltette a figyelmüket: akár egy vadállat, akár néhány szélfútta falevél. A szaglásuk is ezerszer jobb a miénknél, hiszen rendelkeznek egy speciális szaglószervvel, a Jacobson-szervvel, amely a feromo­no­kat, a kommunikációhoz használt kémiai jeleket is érzékeli. Képesek megérezni például egyes betegségek szagát is. De az is előfordulhat, hogy a kutya csak úgy unalomból, spontán ugat. Ez esetben valószínűleg némi figyelemre, több mozgásra vagy játékra van szüksége. 

Tudjuk-e csitítani az ebet? Számos megoldás van, de a kiabálás nem az. A kutya ebből csak annyit ért, hogy idegesek vagyunk, és azt feltételezi, hogy ez ugyanannak köszönhető, amiért ugatni kezdett, és ezzel csak megerősítjük a viselkedését. – Hányszor ugattam már ezt neked! – veti közbe diadalittasan Yoda. Az ilyen típusú ugatás kezelésének egyik módja az elismerés, hiszen könnyen lehet, hogy a kutya valamilyen veszélyre, például egy közelben lévő rókára próbál figyelmezteti. Egy nyugodt „köszönöm” vagy „tudom” válasz azt az üzenetet közvetíti felé, hogy meghallgattuk a figyelmeztetését, és kézben tartjuk a dolgokat. Egyes kutyák számára ez elegendő lehet ahhoz, hogy megnyugodjanak. De célszerű lehet megtanítani nekik egy jelzést is – például a csend vagy a stop szót –, amelyből tudják, hogy itt az ideje abbahagyni az ugatást. 

De el is terelhetjük a kedvencünk figyelmét: például behúzzuk a függönyt vagy bekapcsoljuk a tévét. – Vagy esetleg dobhatnál egy jutit, hiszen teli szájjal nem lehet ugatni – világosít fel okos kutyám. 
 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek