
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Minden gazdi tapasztalt már olyat, hogy kutyája hirtelen „megőrül”, és úgy ugat, hogy látszólag semmi oka nincs rá. Vajon miért ugat? Talán szellemeket lát? – Szellemek nincsenek! Viszont vannak a kertben rókák, nyestek, sőt vaddisznók is. Attól, hogy te nem érzed, még ott vannak. És én okosan jelzem neked – oktat ki Yoda.
Az American Kennel Club szerint az ebek azért ugatják a „semmit”, mert a magasabb frekvenciájú hangokat is képesek érzékelni. Tehát előfordulhat, hogy amikor úgy tűnik, minden ok nélkül ugatnak, olyan zajokra reagálnak, amiket mi nem hallunk.
A kutyák ráadásul jobban is látnak nálunk, negyedannyi fény mellett is észrevehetnek valamit, amit mi nem. Így elképzelhető, hogy amikor például a sötét hátsó udvart ugatják – ahol mi nem látunk semmit –, valami felkeltette a figyelmüket: akár egy vadállat, akár néhány szélfútta falevél. A szaglásuk is ezerszer jobb a miénknél, hiszen rendelkeznek egy speciális szaglószervvel, a Jacobson-szervvel, amely a feromonokat, a kommunikációhoz használt kémiai jeleket is érzékeli. Képesek megérezni például egyes betegségek szagát is. De az is előfordulhat, hogy a kutya csak úgy unalomból, spontán ugat. Ez esetben valószínűleg némi figyelemre, több mozgásra vagy játékra van szüksége.
Tudjuk-e csitítani az ebet? Számos megoldás van, de a kiabálás nem az. A kutya ebből csak annyit ért, hogy idegesek vagyunk, és azt feltételezi, hogy ez ugyanannak köszönhető, amiért ugatni kezdett, és ezzel csak megerősítjük a viselkedését. – Hányszor ugattam már ezt neked! – veti közbe diadalittasan Yoda. Az ilyen típusú ugatás kezelésének egyik módja az elismerés, hiszen könnyen lehet, hogy a kutya valamilyen veszélyre, például egy közelben lévő rókára próbál figyelmezteti. Egy nyugodt „köszönöm” vagy „tudom” válasz azt az üzenetet közvetíti felé, hogy meghallgattuk a figyelmeztetését, és kézben tartjuk a dolgokat. Egyes kutyák számára ez elegendő lehet ahhoz, hogy megnyugodjanak. De célszerű lehet megtanítani nekik egy jelzést is – például a csend vagy a stop szót –, amelyből tudják, hogy itt az ideje abbahagyni az ugatást.
De el is terelhetjük a kedvencünk figyelmét: például behúzzuk a függönyt vagy bekapcsoljuk a tévét. – Vagy esetleg dobhatnál egy jutit, hiszen teli szájjal nem lehet ugatni – világosít fel okos kutyám.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu