Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A megszentelt tér és idő hitét vallja. Dr. Vajda Mária életében minden pillanat és helyzet egyszeri és megismételhetetlen. Csodája van a szónak, a hallgatásnak, a hétköznapoknak és az ünnepnek.
Dr. Vajda Mária, a nemzetközi hírnévnek örvendő néprajzkutató, a Debreceni Déri Múzeum főmuzeológusa, a hortobágyi pásztorok nagykövete, Balmazújváros díszpolgára, számtalan könyv és több száz tanulmány, monográfia szerzője, 35 esztendeje él a hivatásának. Ha valaki, akkor ő elmondhatja magáról: mindent a saját erejéből ért el – a hozzá állhatatosan hű vidéki embereknek köszönhetően.
Vajdai Mária Budapesten született, de falun nevelkedett, s mindig debreceni diák szeretett volna lenni.Ötödéves történelem-földrajz-néprajz szakos egyetemi hallgató volt, amikor a hajdú-bihari Balmazújvárosra került, s ott rögtön múzeumigazgató lett. Azt mondja, az Úrtól kapott szolgálatnak, elhivatottságnak és a szerencséjének köszönheti, hogy élete egyik legszebb munkája már fiatalon rátalált.. A „Hol a világ közepe” című könyve – egyben doktori disszertációja –, majd a színpadi bemutatók meghozták számára az ismertséget. Művében a balmazújvárosi parasztemberek szerelmi életéről ír, mely kutatómunkájának köszönhetően kendőzetlenül tárhatta fel a falusi emberek minden olyan szokását, ami a párkapcsolatukban, a szerelmi életükben, napi életükben meghatározó volt.
– Amikor hallgattam az időseket, akik hetvenévesen is olyan szerelmesek tudtak lenni, mint 30-40 éves korukban, rájöttem, hogy a testi és a lelki szerelem nem függ az életkortól.
„Energiadús” géneket örökölt a szüleitől, ráadásul a munkája a hobbija is egyben, így em érzi megerőltetőnek, ha éjt nappallá téve alkot, kutat, tanít, kiállításokat szervez-rendez-megnyit. Számára az a boldogság, amikor járja a vidéket. Ahol Vajda Mária megjelenik, eltűnik a szomorúság, a panaszkodás. Tanítványai, a Debreceni Egyetem hallgatói, nem csak a tanárukat, de közvetlen és bölcs barátjukat is tisztelik benne – aki mellesleg szívesen tekintgetett hajdanában a színészi és a riporteri pálya felé is, de lecövekelt eredeti hivatásánál, s lett egyszerre tudós és művészlélek.
Hogy kire és mire a legbüszkébb? A gyermekei mellett arra, hogy tisztességgel éli az életét. S bármennyit is dolgozik, boldog feleség és családanya, aki vallja a bibliai tanítást: Ha megdobnak kővel, dobd vissza kenyérrel
– A gyerekeimtől is képes vagyok bocsánatot kérni, ha fáradtságomban türelmetlenebbnek bizonyultam. Csak a tiszta szóban, az egyenes beszédben és cselekedetben hiszek. „Használni akartam, nem tündökölni!” – vallom ma is. Érzem az emberek szeretetét, ragaszkodását, tiszteletét Magyarországtól Erdélyen át Amerikáig, még sem vagyok elégedett magammal. Hogy miért? – kérdezi tűnődve. – Talán, mert a Ratkó -korszak gyermekeként a tudatalattimba ivódott:: örökké bizonyítanom kell. Nem görcsösen, hanem örömmel és alázattal. Ettől feltöltődöm, s számtalan tervvel a fejemben, minden új nap elé új reményekkel nézek. Jövőre szeretném kiadni Soós Imréről, a zseniális színészről írt monográfiámat. De addig még számos gyönyörű ünnep, népszokás elébe nézünk, aminek jó lenne minden percét szeretetben és lelki békében megélnünk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu