Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A világ eddigi legméretesebb könyve az amerikai Denverben, 34 éve készült. Nemrég egy borsodi faluban, befejezve az Arnóti Nagykönyvet, megdöntötték ezt a Guinness-rekordot.
Szobányi méretű, 4 méter magas, 3,7 méter széles, 346 oldalas, másfél tonna súlyú az alkotás. Betűi tenyér nagyságúak. Olvasásához aligha kell szemüveg, s lapozgatni is csak két-három ember tudná. Szállításához az arnóti üzem falát, elhelyezéséhez tetőt kell majd bontani az Aggtelek melletti Színpetriben. A nagyközönségnek ugyanis az Ünnepi Könyvhét alkalmából, június 5-én, a Jósva-patak melletti malom nyomtatástörténeti múzeummá alakított épületében szeretnék bemutatni.
Aki megálmodta és alkotását megszervezte, a 36 éves dr. Varga Gábor papíripari mérnök már gyerekkorától a merített papír, a könyvek és az olvasás szerelmese. A Diósgyőri Papírgyár egykori termelési és műszaki igazgatója az ország eddig legnagyobb, a Széchényi Könyvtárban lévő, 70-szer 100 centiméteres könyvéhez falujának üzemében korábban készített kézzel merített papírt, a Világ Legnagyobb Könyve „projektjéről” pedig négy éve döntött. Akkor már ismerte a denveri könyv paramétereit: 2 méter 74 centi széles, 3 méter magas, súlya 252,6 kiló, 300 oldalas. A tervezésben, számítógépes modellezésben az sem zavarta, hogy tavaly Libanonban egy ennél is nagyobb – igaz, csak fotókat tartalmazó – könyv készült. Sebaj!
Persze semmi nem ment könnyen. Bécsből hoztak egy tonna kellően vastag, 3,8 méter széles papírt – a cég ráadásul ingyen adta. A nyomda kérdése nehezebb ügy volt; végül Pesten rátalált egy plakátnyomóra és az ország legnagyobb-legszélesebb nyomdagépére. Közben beindult a szakemberek által írt és fotózott anyag gyűjtése és szerkesztése, ez is két évig tartott.
A könyv címe „Törékeny természet”, hiszen az Aggteleki Nemzeti Park mellett a határon túlra is átnyúló Gömör–Tornai karsztvidék élővilágát, természeti és épített értékeit kívánja bemutatni. Nyomtatni tavaly nyáron kezdték, kötését Arnóton folytatták. Íveket varrtak, zsanérokat illesztettek, a fából készült kemény táblákat húsz argentin marha bőre borítja. A munkát a Nemzeti Kulturális Alap, az Aggteleki Nemzeti Park, a bécsi papírgyár, kedvezményes árával a pesti nyomda és még jó páran támogatták, de mire befejezték, ráment az alkotónak és szüleinek igen sok milliója. Varga Gábor szerint értéke pénzben mégsem mérhető, s aki megpróbálná ellopni, annak bizony szét kellene szednie az egész színpetri malmot, ahova egy hónap múlva szállítják a munkaasztalokból készült vasládában.
A könyvet kiállítani csak fekve, s kicsit megnyitva lehet. Láttára a turisták bizonnyal úgy érzik majd magukat, mint Gulliver az óriások országában. A prospektusok mellett kinyomtatták a Nagykönyv kicsinyített mását is 40 × 50 centiméteres nagyságban. Varga Gábor a látogatóknak idővel kis „reprinteket” is tervez, hiszen aki a Nagyot megnézte, az otthon, kézbe véve szívesen elolvasná, hogy miről szól, ugyanis a kiállításon lapozgatni nem lehet. A könyvkészítés dokumentációját most küldik Londonba, a Guinness World Recordshoz, s várják a szervezet döntését egy fiatalember beteljesült álmáról – ami ráadásul országunk hírnevét is öregbítheti.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu