Szinva: tovább bontják a szarkofágot

Miskolcon a Szinvát kibontják a szarkofágjából! Amíg a kohászváros két évtized alatt a múlté lett, a Szinva tisztulni, éledni kezdett – a lokálpatrióták és a látogatók legnagyobb örömére.

LakóhelyemKeresztény Gabriella2010. 05. 10. hétfő2010. 05. 10.

Kép: Miskolc belvárosa, felújitott köztér, Szinva patak, Szinva terasz 2010.05.03. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Szinva: tovább bontják a szarkofágot
Miskolc belvárosa, felújitott köztér, Szinva patak, Szinva terasz 2010.05.03. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Évszázadok óta sokakat megigézett a Miskolcot átszelő Szinva látványa. A Lillafüreden még sebes, kristályvizű patak a múlt század elején csendesen és tisztán csordogált a belvárosban, felső szakaszán malmokkal, medrén átívelő hidakkal, amiért város és patak együttesét „miskolci Velencének” is hívták. Bár a krónikák szerint áradásaival sokszor katasztrófákat okozott, mindig megbocsátottak neki.

Ám az emlékezetes 1813-as év után, mikor padlásokra meg az Avas-hegyre menekültek előle az emberek – akik rémületükben azt hitték, a bükki Hámori-tó gátja is átszakadt –, a szabályozás elkerülhetetlenné vált. A malmok lebontása, medrének kibővítése, védművek, támfalak építése 1881-ig megtörtént, s az egykor sok ágon kanyargó patak emlékét mára csak írásos dokumentumok őrzik. A szabályozás után is tiszta vizű, halakkal teli Szinva a XIX. század végétől fontos stratégiai eleme lett a majdan kialakítandó városképnek. Medrének kikövezését, partjai mentén széles, parkosított sétálóhelyek kialakítását tervezték, hogy a turisták az Avasról is csodálhassák a városon átfolyó, immáron megrendszabályozott patakot – de a tervből semmi nem valósult meg a háborúk és a pénztelenség okán.

Majd, 1945 után a gyárvárossá terebélyesedett Miskolcon a Szinva önhibáján kívül meggyalázott és kegyvesztett lett: vizét a diósgyőri papírgyár, a kohászat és a környező kisüzemek egyaránt szennyezték, medrét lumpen városlakók rozsdás fazekak, mocskos pelenkák, sörösüvegek szemétlerakójának használták. Barnán csordogáló bűzös vizéből a patkányok kivételével szinte minden élőlény kipusztult. Miskolc egykori dísze az „átkosban” nemkívánatos látvány lett. A 70-es években, a város déli tehermentesítő útjának megépítésekor hosszabb szakaszon le is fedték.

Mára viszont a centrumban lévő Szinva-parti sétány bronzszobraival, szökőkútjával, díszburkolatos pihenőparkjával igazi gyöngyszem – s ez csak a kezdet. A belvárosi rehabilitáció folytatásának talán leglátványosabb eleme a Szinva további szakaszainak kibontása lesz, majd azok körbeépítése sétányokkal, parkokkal. E munkákat jelenleg tervezi, és 2011-ben lát hozzájuk a tendernyertes, azaz a Pirity Attila építész vezetette Stúdió Kft.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek