
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Valótlan világgal szembesít egy kiállítás, amely a Vám- és Pénzügyőrség jóvoltából vándorol az országban. Kizárólag biztonságos üzletekben, szuper- és hipermarketekben vásárolunk? Azért ne dőljünk nyugodtan hátra: a hamisított termékek hetven százaléka onnan való…
Kép: Jozsefvarosi Kinai piac razzia vam es penzugyorseg VPOP lefoglalt arukeszlet hamisitott ruhazat 2007.07.12. foto: Nemeth Andras Peter
Ha márkás papucsunktól bőrmérgezést kapunk, a mosógép az új mosószertől bedobja a törölközőt, a gyomirtó a gazon kívül mindent kiöl, felrobban kezünkben a telefon, netán levegőbe száll a kazántól a házunk – feltehetően termékhamisítás áldozata lettünk. Sovány vigasz, hogy ha magánrepülőre telne, akkor se járnánk jobban, hiszen a hamisított alkatrészek beszivárogtak immár a repülőgépgyártásba is.
– A világkereskedelem hét-tíz százalékát, ezermilliárd eurót tesz ki a felderített hamis termékek forgalma, ami a fegyverkereskedelemmel egyenlő mértékű, viszont folyamatosan nő – mondja Zátonyi Zoltán Farkas, a Vám- és Pénzügyőrség Szellemi Tulajdonjog-védelmi Osztályának munkatársa, Pécsett. S már vezet is körbe a kiállításon, hogy érzékeltesse: az élet minden területén leselkednek ránk hamisítványok. Ruhaneműknél árulkodó lehet az erős szag. Ugyanis a termékek legtöbb esetben hajón készülnek, ahol nincs minőség-ellenőrzés és olyan gyors a gyártás, hogy a – sokszor tiltott – vegyi anyagok a textíliából nem párolognak el.
– Ez egy szitanyomó készülék, pólókat márkafeliratoztak vele. Öt éve foglaltuk le egy panelház alagsorában, de még mindig nem száradt meg benne a festék – érzékelteti a minőséget Zátonyi úr, majd egy autóba szerelhető „Siemens” xenon-lámpaszetthez irányít.
Kiderül, a cégnek nincs is ilyen terméke, ám a hamisítókat ez cseppet sem zavarja. Mint ahogy az sem, hogy az elektronikai vezérlésű szerkezet bármikor tönkreteheti az autó komputerét, végzetes balesetet okozva ezzel. Hasonló kimenetelű lehet azoknak a hamisított gyógyszereknek a szedése is, amelyekre a fényes bevonatot a kiállításon bemutatott betonkeverő segítségével viszik fel. De találtak már vérnyomokkal tarkított egyszer használatos tűket is, mert a hamisítók a hulladék újracsomagolásától sem riadnak vissza. Jó szolgálatot tesznek számukra az üres üdítősflakonok is.
A kiállításon az erősebb idegzetűek megnézhetik, amint vastag mocsokkal fedett vécékagyló mellett töltögetik újra őket, hogy aztán a kétes löttyöt márkás italként vásároltassák meg velünk. Bár a hamis akciós játékszoftverek kevesebb pénzért ugyanazt tudják, mint az eredetiek, van egy apró különbség: olyan adathalászprogramot telepíthetünk velük észrevétlen módon a számítógépünkre, ami – ha banki ügyeinket elektronikusan intézzük – megszerzi az adatainkat és lenyúlja a pénzünket.
– Hiába vannak korszerű röntgengépeink, az unióba érkező száz konténer közül csupán kettőt tudunk átvizsgálni. Csak a hamburgi kikötőbe évente hatmillió konténer fut be, így minden beérkező hamisítványt képtelenség kiszűrni.
Muszáj tehát, hogy éber legyen a vásárló, figyelje az árulkodó jeleket: a minőséget, a címkék helyesírását, vizsgálja meg tüzetesen a megszokott márkajeleket. Ezzel az útravalóval indulok az ajtó felé a kiállítóteremből, ahol csak a két vámos volt igazi. Nicsak, az egyikük rám mosolyog – ajaj, lehet, hogy ő is hamis?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu