Gyógyvízkincsre milliárdos fejlesztés

Saját Sóhajok hídja, cölöpökön álló vizes vár, kétpályás ponyvacsúszda, az ország legnagyobb gyógysószobája – csak ízelítő a cserkeszőlői gyógy- és strandfürdő már meglévő attrakcióiból. A komplexum hamarosan tovább gyarapodik: néhány hónap múlva adják át a több mint egymilliárd forintos beruházásból megépülő új, háromszintes fedett fürdőt.

LakóhelyemSzőrös Zoltán2010. 06. 12. szombat2010. 06. 12.
Gyógyvízkincsre milliárdos fejlesztés

Olajat kerestek, termálvizet találtak az 1942-43-ban folytatott fúrások során, s a kétezer méternél is mélyebbről feltörő kincsről később derült ki, nagyhatású gyógyvíz.

Cserkeszőlő1952-től lett önálló település, rá három évre kezdték meg a gyógyfürdő építését, melynek fejlesztése a hetvenes évek elejéig folyamatos volt. A rendszerváltást követően önkormányzati tulajdonba került az ingatlan, a fürdő fejlesztése 1998-ban kapott új lendületet. Az addigi meszelt falú betonmedencék helyett a kornak megfelelőeket alakították ki és folyamatosan bővítették a létesítményt.

Szokolai Lajos polgármester tizenkét éve vezeti a települést, szívügye a fürdő felvirágoztatása, mert mint mondja, Cserkeszőlő hírnevét a termálvíz adja, melyet számtalan módon lehet hasznosítani, az ebből származó bevételek pedig az egész falu boldogulását segítik. Termálvízzel fűtenek számos önkormányzati intézményt és fóliasátrakat. A cserkei Nagy-Fertőbe – mely a Tiszazug egyik legjelentősebb szikes tava, s a legelőkkel együtt 126 hektáros védett területet foglal magába – vezetik a strand használt termálvizét. Mivel a hőmérséklete miatt téli időszakban sem fagy be, fontos áttelelő helyként szolgál több madárfaj részére.

Az eltelt évek alatt a fürdő egyre inkább hasznot hozott, így bebizonyosodot: érdemes újabb ráfordításokkal fejleszteni.Új medencéket alakítottak ki, egyedi attrakciókkal – vízivár, 12 hektós óriáspohár, mely megtelve a fürdőzők nyakába zúdul – bővítették kínálatukat. A strandolók mellett sokan gyógyulni érkeznek: a cserkeszőlői gyógyvíz elsősorban mozgásszervi megbetegedések, gerinc- és ízületi panaszok kezelésére kiváló. A finanszírozásban jelentős lépés volt, hogy megkapták az Országos Jelentőségű Fürdőgyógyászat minősítést.

Torkos György Zoltán igazgató az épülő téli fürdőről elmondta: a tervek szerint szeptember 30-án adják át az új létesítményt. A háromszintes komplexumban többek között 1200 személyes öltöző, fitneszterem, hat új medence, óriáscsúszda és sodrófolyosó is helyet kap. A beruházás költségeinek 40 százalékát – több mint 400 millió forintot – uniós forrásból nyertek el, az önkormányzat pedig a költségek hattizedét fedezi. A Leader program keretében új pénztárépületet és beléptető kaput alakítanak ki, a fürdő északi oldalán pedig saját forrásból, 30 milliós beruházással kerítést cserélnek. Az önkormányzat jóvoltából új, 140 személyes önkiszolgáló étterem is nyílik, tetőterén koktélbárral, melyet gyaloghídon keresztül, közvetlenül a medencéktől is megközelíthetnek majd a vendégek.

A bel- és csapadékvíz elvezetését biztosító csatornarendszer kiépítését a közeljövőben kezdik meg. Szokolai Lajos polgármester arról számolt be, hogy az elmúlt hetekben náluk is sok gondot okozott a nagy esőzés. A most elnyert 250 millió forintos forrásból azonban megoldódhat a probléma. A víz hasznosításán is gondolkodnak, ezért következő pályázatukat víztározó megépítésére szeretnék benyújtani.

Bármelyik fotóra kattintva megnyílik a képgalériánk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek