Százezer a semmiért: tulajdonosi egyezések?

A veresegyházi Trenka Attila kisebb raktárépületénél két adatleolvasás között a szokásos néhány köbméternél száz köbméterrel nagyobb fogyasztást mutatott a vízmérő. Éppen ezért kérte a szerkezet bevizsgálását.

LakóhelyemHardi Péter2010. 06. 21. hétfő2010. 06. 21.

Kép: Trenkó Attila vízóra bemérés csalás csere fogyasztás 2010 06 07 Fotó: Kállai Márton

Százezer a semmiért: tulajdonosi egyezések?
Trenkó Attila vízóra bemérés csalás csere fogyasztás 2010 06 07 Fotó: Kállai Márton

Mint már korábban megírtuk, a munkát a mérőberendezések hitelesítésére jogosult mérésügyi hatóság végezte el az Ecovíz Kft. váci laboratóriumában. S bár a mérésnél Trenka Attila jelen lehetett, a mérés táblára írt eredményéről nem tudott meggyőződni, mert mire megnézte volna, az adatokat már letörölték.

A vízmérő szerkezet vizsgálatánál egyébként a panaszoson és a hatóság mérést végző munkatársán, Siklósi Lajoson kívül egy harmadik személy is jelen volt, az, aki az eredményt a táblára vezette. Ő azonban nem a mérésügyi hivatal munkatársa – hívta fel a figyelmünket Gaál-Nyeste Ottó, akihez az olvasónk szerkesztőségünkhöz eljutott panasza után fordultunk, s aki egyben Siklósi Lajos közvetlen főnöke –, hanem az Ecovíz Kft.-é.

De miért vette, veszi igénybe a mérésügyi hivatal egy magáncég szolgáltatását a vízóra hitelesítésénél? Nos, azért, mert az a cég rendelkezik a méréshez szükséges laboratóriummal, tudtuk meg Szebenyi Józseftől, a mérésügyi hivatal műszaki főigazgató-helyettesétől. Nem is volna ezzel semmi gond, ha a cégnyilvántartás szerint az Ecovíz Kft. egyik tulajdonosa nem éppen a Trenka Attilának is vizet szolgáltató Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. volna. Vagyis mindezt magyarra fordítva: annak a cégnek a laboratóriumában végezték a vízóra hitelesítését – ráadásul a munkatársuk közreműködésével –, amelynek egyáltalán nem mindegy, hogy mi lesz a vizsgálat eredménye, hiszen ha az óra hiteles, akkor fizetnie kell a fogyasztónak, ha nem találják hitelesnek, akkor pedig nem.

Természetesen megkérdeztük Szebenyi Józsefet is, mi a véleménye minderről? A főigazgató-helyettes elmondta: ő nem tudott arról, hogy az Ecovízben érdekelt a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. is, hiszen az Ecovíz Kft. tulajdonosai gyakran változnak. Ám ha ez így van, akkor a jogi főosztályukkal megvizsgáltatják a helyzetet, s minden bizonnyal változtatni is fognak rajta.

Felhívtuk az Ecovíz Kft.-t is, hogy megtudakoljuk, mióta tartozik a tulajdonosai közé a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. Kiderült, az Ecovíz elődcégét maga a DMRV alapította, majd a rendszerváltás idején német tőkét és tulajdonostársat vontak be. A németek a saját részüket néhány évvel ezelőtt eladták a Forrás-Víztechnológia Kft.-nek, ám a vízművek mindvégig résztulajdonosa volt az Ecovíz Kft.-nek, és ma is az.

Most már csak az a kérdés, hogy a vízmérő eszközök hitelesítésére megállapodást kötött másik, körülbelül harminc laboratóriumban az Ecovízhez hasonlóan nem (rész)tulajdonosok-e a szolgáltató vízművek? Reméljük, hamarosan erről is tájékoztatni tudjuk olvasóinkat. A cégek névsorát mindenesetre már megkértük Szebenyi Józseftől.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek