Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Három hét múlva hónap múlva megnyílik a szentendrei Skanzen nyolcadik tájegysége, az észak-magyarországi falu. A tájegység épületegyüttese a szükségben is leleményes egykori közösség világát idézi fel.
Az enteriőrökben több ezer pontosan elrendezett műtárgy teszi megismerhetővé a falusi élet fontos eseményeit, a munkálkodás és az ünnep idejét. Az új kiállítás minden korábbinál több interaktív felülettel, multimédiás eszközzel, a múzeumi bemutatás új módszereivel segíti az épületbelsőkben kialakított élethelyzetek megértését.
Az Örökség Programnak – az Új Magyarország Fejlesztési Terv első kiemelt projektjének – köszönhetően tavaly áprilisban megindult Magyarország első múzeumi vonata, a Skanzen-Vonat. Néhány hét múlva véget ér a fejlesztés második szakasza is, így a múzeum látogatói a népszerű jármű végállomásától már új látnivalók felé indulhatnak.
A készülő észak-magyarországi falu az Ipoly és a Bodrog közötti terület hagyományos népi építkezését, életmódját mutatja be. Tucatnyi lakóház és harminc melléképület idézi fel Nógrád, Heves, Borsod és a történeti Gömör jellegzetes portáit a szegény summások tufába vájt barlanglakásaitól a kisnemesi lakóházakig. Az épületek, illetve másolataik összesen 26 településről származnak. Hét portához 12 lakóépület és 26 melléképület tartozik, melyek közel 5000 tárgyat rejtenek majd.
Az új tájegység látogatói szemügyre vehetik majd a fával, kővel, földdel, téglával dolgozó változatos építési megoldásokat: kunyhót, pincelakásokat, téglaházakat. Az új tájegység kulturális öröksége átlép az államhatárokon: itt látható a múzeum első olyan lakóháza, amely nem a mai Magyarországról származik. Az eredeti anyagaiból újraépített kisnemesi házat Nemesradnótról, abból a felvidéki faluból telepítették át, ahol Radnóti Miklós édesapja is született.
Bár a Skanzen kiállításait ezúttal is a személyesség, az egykori élet aprólékos rekonstrukciója hitelesíti, azonban a XXI. század múzeumában minden korábbinál több lesz a kipróbálható, megtapintható, körüljárható részlet, ötlet és meglepetés. A kiállításban hangfelvételek, filmek, használatba vehető bútorok, szerepjátékok segítik az élményszerű megértést. A berendezett márianosztrai ház látogatója például egy disznótorba érkezik, ahol malac visít, hangja betölti a teret, de már asztalra kerültek a toros ebéd finomságai – sajnálatosan makett formában.
A perkupai lakóházban lakodalomi zene szól, s mintha még a vendégek sziluettje is táncra perdülne a falon (képünkön). A karancskeszi ház fonójának látogatói ujjbegyeikkel tapogatózhatnak a szöszök birodalmában. A novaji ház falán régi és modern, magyar és nem magyar sütőformák sokasága idézi fel egy fontos konyhai eszköz evolúcióját, a híres novaji kalács receptjét pedig el is vihetik a helyszínről a konyha szerelmesei. Domaházán lefekvéshez készülődnek a ház lakói, precíz fénycsóva mutatja a teendők sorrendjét, mielőtt a lámpa is elalszik.
Az új falu június 26-tól látogatható.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu