Hűvösre tett bálványprés

Kerekegyházán egy hajdani, magánkézben lévő szőlőfeldolgozó felújított épületében borvendéglőt, az alatta meghúzódó pincében pedig bor- és pálinkatörténeti kiállítást nyitott egy helyi vállalkozó.

LakóhelyemBorzák Tibor2010. 08. 03. kedd2010. 08. 03.

Kép: Kerekegyháza, 2010. július 26. Szabó Sándor a Bor- és Pálinkamúzeumában Kerekegyházán. Fotó: Ujvári Sándor

Hűvösre tett bálványprés
Kerekegyháza, 2010. július 26. Szabó Sándor a Bor- és Pálinkamúzeumában Kerekegyházán. Fotó: Ujvári Sándor

Ez önmagában nem nagy szenzáció, de ha tudjuk, hogy mindez egy cipőkereskedő nevéhez fűződik, már egészen más a helyzet. A negyvennégy éves Szabó Sándor gyakran jár Olaszországba beszerző körútra, az onnan hozott cipőkkel kereskedik. Utazásai során már korábban is meglátogatott néhány itáliai borházat és szőlészetet. Ekkor érlelődött meg benne, hogy hasonlót szülővárosában is szívesen létrehozna. Megvette az önkormányzattól a múlt század fordulóján a híres kecskeméti Beretvás család tulajdonában lévő épületet, amely korábban az állami pincegazdaság raktára volt. A vállalkozó megmentette a pusztulástól, és a Dél-alföldi Operatív Programon nyert pénzből újjávarázsolta.

– Az alföldi borvidék, azon belül is a kiskunsági régió népszerűsítésén túl a helyi borászat múltjának megismertetése a célunk – mondja Szabó Sándor. – Borászattal nem foglalkozunk, nálunk a bemutatáson és az értékesítésen van a hangsúly. A kerekegyházi határban sok lovas tanya található, ahová az ott pihenő külföldi vendégek is betérhetnek. De a helyieknek is szervezünk boresteket, bemutatókat.

Az épület teljes felújítása ötvennégymillió forintot emésztett fel, ennek felét pályázati úton sikerült előteremteni. Nemcsak a borház, hanem az alatta lévő kéthajós pince is visszanyerte eredeti formáját. A tágas és hűvös helyiségben rendezték be a környék egyetlen bor- és pálinkamúzeumát, melynek alapját Király Endre hagyatéka képezi. Láthatók itt méretes hordók, prések, puttonyok, rézből készült permetező, borpumpa, must- és borszűrő, valamint számos egyéb olyan eszköz, amit a kisüzemi szőlőfeldolgozás során használtak.

Egyik legértékesebb darab a százötven éves, szögletes formájú bálványprés. A boltíves téglafalon elhelyezett tablókon a szőlővel kapcsolatos ismeretek sorakoznak, de érdemes böngészni a borszótár címszavait és a bormondásokat is. Megkóstolhatók az ország különböző vidékeiről származó nedűk, sőt azokat meg is lehet vásárolni.

– Én nem vagyok borszakértő, de a kereskedelemhez értek – vallja be őszintén Szabó Sándor, aki nem maradt hűtlen a cipők értékesítéséhez sem. – Nem elsősorban az üzlet érdekel, hiszen az új vállalkozás hét-nyolc évnél előbb nem térül meg, sokkal inkább az motivál, hogy mások kedvében járhassak. Az eddigi tapasztalatok biztatóak.

A Beretvás Borház áprilisban nyitotta meg kapuit, az első igazi megmérettetés a nyári szezonban lesz. A főtulajdonos derűlátó, s ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy a portához tartozó szomszédos lakóépületben vendégházat alakít ki.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek