Csak álom a bérlakás?

Nemrégen még feszengve beszéltek arról a bérlakásokban élők, ha meg kellett mondaniuk, hogy az otthonuk nem a saját tulajdonuk. Azóta változott a világ: a szegénység furcsa szimbólumának számító bérlakás ma már főként csak azoknak érhető el, akik kellő anyagi fedezettel rendelkeznek.

LakóhelyemBalogh Mária2011. 03. 28. hétfő2011. 03. 28.
Csak álom a bérlakás?

Vitán felül áll, hogy a licitálással felvert árra, a bérlemény esetleges felújítására és a havi több tízezer forintos lakbér, illetve rezsi fizetésére a minimálbérrel vagy az alacsony jövedelemmel rendelkezők aligha képesek. A bérleti díj meghatározásakor meghatározó az önkormányzati lakások komfortfokozata, nagysága, elhelyezkedése a városban, valamint a bérlők jövedelmi, szociális helyzete.

Önkormányzati bérlakásra egy esztendőn belül legfeljebb három alkalommal lehet pályázni Debrecenben – tudtuk meg Nyíri Lászlótól, a lakásokat kezelő Cívis Ház Zrt. vezérigazgatójától. Amennyiben a licitáláson nyertes új lakó nem tartja megfelelőnek a lakás állagát – nyílászáróit, burkolatát, konyha- és fürdőszoba-berendezését –, de más lehetőség híján mégis ezt választja, a saját költségén felújíthatja a bérleményt. A cég ilyen esetben egy éven át 30 százalék kedvezményt ad a lakbér fizetéséből.

Az elmúlt év végén 83 önkormányzati lakást kínáltak az érdeklődőknek, melyek közt jó állagúak is akadtak. Azért húzták az időt, mert az önkormányzat kérésére lakásokat kellett fenntartaniuk a bebukott frankhiteleseknek, hogy ne kerüljenek télvíz idején az utcára. Ez csak azokra vonatkozott volna, akiknél már a végrehajtó is kopogtatott. Időközben azonban a kormány elrendelte, áprilisig senkit nem lehet az otthonából kiköltöztetni, ekkor kezdődhetett meg a pályáztatás.

S hogy az új pályázati kiírás során a szociálisan rászorulók meg tudják-e fizetni mindazt a költséget, ami a bérlakás elnyerésének a feltétele? Ez korántsem biztos, holott éppen az alacsony jövedelműek igényelnék az olcsóbb bérlakásokat. A nehéz anyagi helyzetben élők, indokolt esetben, szociális támogatást kaphatnak az önkormányzattól. Így, ha ez az összeg hozzáadódik ahhoz, amit a bérbeadó a licitálásnál kér, máris nagyobb esélye van a lakáshoz jutásra egy gyermekes családnak. Főként akkor, ha a férj és a feleség is dolgozik, rendszeres jövedelemmel rendelkezik. Az összbevételnek így is legalább 270-300 ezer forintnak kell lennie a sikeres pályázat érdekében.

Erőn felüli, teljesíthetetlen ajánlatot nem érdemes tenni, mert később képtelen lesznek megfelelni a fizetési kötelezettségének. Ezért is fordul elő, hogy a bérlők olykor önként adják vissza a lakást, mert nem tudják azt fenntartani. S persze vannak kevésbé becsületesek is, akik nem fizetnek – miattuk mára százmilliós nagyságrendű kintlévősége van a cégnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek