Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Teljesen átrendezi, de teljesen nem szünteti meg a pénznyerőautomata-iparágat az ötszörösére emelt játékadó – annak ellenére sem, hogy november elsejét követően a gépek hetven-nyolcvan százalékát leállították-leállítják az üzemeltetők.
Kép: Budapest, 2011. október 28. Játékgépet szállítanak el egy budapesti kocsmából 2011. október 28-án. A meglévő 24 ezer nyerőgépből várhatóan 17 ezret vonnak ki a forgalomból az üzemeltetők az adóemelés miatt novemberig, aminek nyomán a Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSzSz) becslései szerint 30 ezer ember válik munkanélkülivé. MTI Fotó: Mohai Balázs, Fotó: Mohai Balázs
Ötszörösére emelte az Országgyűlés a klasszikus pénznyerő automaták után fizetendő játékadót november elsejétől. A Magyar Szerencsejáték Szövetség több közleményben hívta fel a döntéshozók figyelmét arra, hogy ez a döntés az évi hetvenmilliárd forintos adóbevételt és több tízezer fő megélhetését jelentő iparág halálát jelentheti, vagyis az adóbevételek is inkább csökkennek, mint nőnek. Járulékos hatásként azoknak a vendéglátóhelyeknek a bezárását is megjósolták, amelyek eddig a nyerőautomaták bevételéből tartották fenn magukat.
– A gépeink húsz százaléka maradt kint – mondta Nyist Gábor, a nyerőautomaták üzemeltetésével, szervizelésével és importjával foglalkozó KEGYI cégcsoport vezetője. – Ezeknek is a felét kikapcsoljuk majd januárban, 2012 végétől ugyanis egyáltalán nem lehet ilyen automatát működtetni. A törvényhozó egy központi számítógépről üzemeltetett szerencsejáték-rendszer mellett tette le a voksát, de mivel a törvényhez nem készült el a végrehajtási rendelet, senki nem tudja, mit is kellene tenni, milyen szervereket, milyen programokat kell üzembe helyezni. A rendelet megjelenése után még idő is kell majd a szakmának, hogy a rendszer fel tudjon állni. Addig nem kellett volna megsemmisíteni a jelenlegi rendszert, amíg ki nem találják, pontosan milyen lesz az új.
– Ha lenne rendelet, kezdődhetne az átalakítás – dohog Odorán László vendéglátós, aki valamennyi gépére lakatot tett. – Se szerver, se terminál, se rendelet. Megáll a piac, mindenki az utcára kerül.
A teljes hibernálása megosztja a piacot, lesznek (sokan), akik bezárnak, és lesznek, akik újra fognak indulni, lesz olyan szerver, amelyik akár kétszáz üzemeltetővel áll majd szerződésben. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy az ágazat fél-egy évre szóló teljes leállítása kedvez új, tőkeerős szereplők belépésének.
A játékadóval kapcsolatos fő változás, hogy a tételes, minden játékautomata után fizetendő összeget egy bevételarányos rendszer váltja fel. Nyist Gábor szerint ez igazságosabb elosztást eredményez: vidéken, a kisebb forgalmú helyeken több bevétel marad, mint korábban, azok után a gépek után viszont, amelyek eddig sok pénzt hoztak, több adót kell fizetni. – Az államnak hosszabb távon több bevétele lesz – teszi hozzá Nyist –, pár év múlva, amikor a gépek már nem lesznek újak, a kisebb településeken jobban megéri majd terminált felállítani, mint most.
Csak azt nem értem, hogy akkor az már nem is olyan nagy baj, ha a szenvedélybetegek szerveren játsszák el a család pénzét?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu