Termesszék velem: görögszéna

Egyik legrégibb fűszer- és gyógynövény a görögszéna (Trigonella foenum-graecum). Bár nálunk nem őshonos, számtalan felhasználási módja és könnyű termelhetősége okot ad a bemutatására.

LakóhelyemGrosz Tamás2011. 12. 03. szombat2011. 12. 03.
Termesszék velem: görögszéna

A növény maga 20-60 cm magas, lágyszárú, sárgásfehéres virágzatú, három, kissé csipkés ovális zöld levélke alkotja a levelét. Termése hüvelyben található sokmagú, rendkívül kemény, éretten sárgás barnás magok.

Ültetni tavasszal, a nagyobb fagyok elmúlásával érdemes, nem fagytűrő. A napos, szélmentes helyet szereti, talajban nem válogatós. 20-30 cm-es sortávolságra kell ültetni, hogy a növények támasszák egymást. A sorok közé öntött, a fűnyíróból származó nyesedéket meghálálja. Tehetünk még lazán komposztot is a kevesebb kapálás miatt. A magokat érdemes télen csiráztatni is, mert a kis növények salátának érdekes ízhatást adnak. Íze fiatalon a friss zöldbabhoz hasonlítható. Később, 10 cm-es nagyság után kesernyésre vált. Szárított levélzete, mivel kumarinban gazdag, kellemes szénaillatú. Szeptemberre érik be a magja, mely pergésre hajlamos, s így gyomosít is.

Étkezési célra magját, levelét használják. Teaként is szívesen fogyasztják. Különböző fűszerkeverékek elengedhetetlen alkotórésze. Tészták, kenyerek ízesítője.

Csirája a saláták egyik ízesítője. Magját tejbe is áztatják, ez az arab világ egyik kedvence. Sajtokhoz teszik még színező anyagnak, mert enyhe sárgás szint ad. Használják likőrök készítésénél is.

A humán gyógyászatban leírták vércukorszint-csökkentő hatását. A benne lévő ásványi anyagok jelentősen lassítják a csontritkulás kialakulását. Serkenti a haj növekedését. A magok áztatóvize lágyítja a bőrt.

Tulajdonságai a csukamájolajéhoz hasonlóak: étvágygerjesztő és növeli a vörös vértestek számát. A szoptató kismamák tejelválasztására kedvezően hat. Jó a menzesz előtt jelentkező tünetek enyhítésére. Kiváló hatású a változókori gondok enyhítésére. Mérsékli a depresszió tüneteit.

Feldagadt testrészek borogatására is kiváló. Magját meg kell őrölni, majd pépet készíteni belőle, ami nem egyszerű, hiszen rendkívül kemény a magja. Egyszerűbb rövid ideig hevíteni, majd áztatni, s úgy készíteni pépet.

Forrázott magja gargalizáló szerként is bevált, főleg torokfájása és mandulagyulladásra. Lemosó szerként szájsérüléseket – pl. feltört műfogsor esetében, zsályával keverve – is jól gyógyít.

Az állatgyógyászat is használja bélgörcsöt szüntető, szélhajtó hatása miatt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek