Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
„EGYHÁZ- ÉS POLITIKAMENTES iskolát akarunk!” „A gyerekek lelke nem eladó!” Nemrég még ezekhez hasonló transzparensekkel tüntettek az ajkai Bródy Imre Gimnázium udvarán diákok és szülők az ellen, hogy a gimnázium és a szakképző iskola működtetését a Hit Gyülekezete vegye át. Azóta salamoni döntés született, a vihar elült.
Pár nap telt el az óriási médiavisszhangot kiváltott hír után, és az intézményekben lezárult a titkos szavazás. A voksolás lehetőségével a városvezetőség jó példát mutatott demokráciából, mivel törvény nem írja elő, hogy az alkalmazotti közösség döntheti el egy iskola sorsát. Márpedig náluk ez történt.
A harmincezres város polgármestere és a két igazgató közösen tartott sajtótájékoztatón jelenti be az eredményt, de érdeklődésnek szinte nyoma sincs. Rajtuk kívül csak a korábbi tüntetést szervező három szülő és két újságíró van jelen. Az ajkaiak már úgyis tudják az eredményt, a kívülállóknak pedig csak egy hír a sok közül. A szavazás eredményét nevezhetnénk meglepőnek is. A Mihályfi László vezette Bródy Imre Gimnáziumban a pedagógusok több mint 90 százaléka nemmel, míg a Szakképző Iskola oktatóinak mintegy 70 százaléka igennel szavazott. A képviselő-testületnek is el kell fogadnia a javaslatot, és akkor a gimnázium állami, a szakképző pedig a Hit Gyülekezete irányítása alá kerül.
Tény, hogy nincsenek könnyű helyzetben a hazai oktatási intézmények. Az új köznevelési törvény értelmében 2013 januárjától kikerülnek az önkormányzatok hatásköréből, és állami fenntartás alá tartozhatnak. De május 31-ig próbálkozhattak a helyhatóságok, hogy a bizonytalan állami finanszírozás helyett esetleg egy biztosabb talajon álló egyház kezébe adják az iskolákat. Az önkormányzatok az ország számos településén választották új fenntartónak valamelyik egyházat. Erre tettek kísérletet az ajkai városi vezetők is.
– Gazdasági kérdésről van szó. Az állami működtetés feltételei a legrosszabbak. Demográfiai tény, hogy csökken a gyereklétszám, így csökken az iskolák támogatása is. Miből fog a Bródy gimnázium létezni? – teszi föl a költői kérdést a sajtótájékoztató után Schwartz Béla, a város szocialista polgármestere. – Megkerestük a katolikus egyházat is, de azt mondták, nincs kapacitásuk újabb iskola átvételére. Így került a látótérbe a Hit Gyülekezete, végül is a negyedik legnagyobb bejegyzett egyházról van szó. Az egyház az állami normatíva 1,9-szeresét kapja meg a működtetéshez, nem kevés pénzről beszélünk. Egyébként a Tósokberéndi Általános Iskolát a katolikus egyháznak adjuk át, az iskolaépület is az egyház tulajdonába kerül.
Ebben a pillanatban az a legfontosabb, hogy megnyugodtak a kedélyek. Merthogy korábban néhányan politikai uszításról susmogtak. Pártszínek nem kerültek előtérbe, kizárólag Ferenczi Gábor jobbikos országgyűlési képviselő tiltakozott, hogy „a Hit Gyülekezete nevű szélsőségesen magyarellenes, cionista szekta” átvegye az iskolák működtetését.
– Rémkép ellen küzdenek Ajkán. Az ismerethiány az alapja ennek a gyűlöletkeltésnek – érvel Horváth András, a Hit Gyülekezete oktatási főigazgatója. – Mi tiszteletben tartjuk az intézmények döntését. A szándéknyilatkozatunkban leírtuk, hogy minden tanuló szabadon gyakorolhatja vallását, nem alkalmazunk kényszert senkivel szemben. Egyedüli változás, hogy a bibliaismeret nevű tantárgyat fel lehet venniük a diákoknak. De hangsúlyozom, önálló döntés, hogy élnek-e a lehetőséggel. Nem tartjuk kizárólagosnak a saját hitünket, a tolerancia fontos alapelvünk. Az iskola személyi ügyeibe egyáltalán nem szólunk bele, és az igazgatóválasztás továbbra is a tantestület hatásköre marad – hangsúlyozza.
– Most már nyugodtak vagyunk – mondja megkönnyebbülve Nagy Zoltán, a szakképző igazgatója. Az iskolában többek között karosszérialakatosnak, műszaki informatikusnak, esztergályosnak tanulhatnak a diákok. – A szülői munkaközösség véleményét is kikértük, 64 százalékuk a Hit Gyülekezete mellett voksolt. Biztosan szerepet játszott a döntésben, hogy itt szakmát tanulnak a gyerekek. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nekik mindegy, milyen értékrendet látnak, tanulnak az iskolában – teszi hozzá. Nagy Zoltán családilag érintett a Bródy gimnáziumban, a felesége igazgatóhelyettes. – Azért ez a változás nem okoz majd konfliktust közöttünk – teszi hozzá mosolyogva. – Bízom abban, hogy megvalósulnak a Hit Gyülekezete ígéretei. Ellenkező esetben hatalmas presztízsveszteségre és még több előítéletre számíthatnak.
A Bródy gimnázium szülői munkaközösségének két képviselője, a tüntetés főszervezői is elégedettek az eredménnyel. – Igencsak megosztó egyházról van szó – mondja Gellén László. – Olyan iskolába írattuk a gyerekeinket, amelyik világnézetileg nem elkötelezett. Most pedig nem látunk garanciát arra, hogy minden tanuló szabadon gyakorolhatja majd a vallását. Ezenkívül alkotmányossági aggályok is felmerülnek, hiszen a város középiskolásainak körülbelül 80 százaléka ebben a két intézményben tanul, összesen 1500 diák. Ha más lett volna a szavazás eredménye, az biztos, hogy rögtön más iskolába vittük volna a gyerekeinket, de azt csak Veszprémben vagy Pápán lehetett volna megoldani. Mindenképpen el akartam kerülni, hogy a lányom önéletrajzában az szerepeljen, „hites” iskolában végzett. Szerintem ez egy életre szóló stigma.
Csipszer Mónika vezetésével a Facebookon is mozgalmat indítottak, „Őrizzük meg az ajkai középiskolákat!” címmel. Több százan csatlakoztak, a petíciót ezerháromszázan írták alá.
Felteszem a kérdést: ha a katolikus egyház működtetné a gimnáziumot, akkor is tiltakoznának-e? Csipszer Mónika szerint most nem ez volt a kérdés. Ezzel nem foglalkoztak, vagyis erre választ sem tud adni…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu