A simogatható, szeretgethető 'eleven tananyag' volt a kedvenc!

Fiadzó forintok. - Időseket, betegeket karolnak fel, segítő kutyákkal járják az óvodákat, ételt osztanak rászorulóknak, értéket őriznek – ezernyi módon segítenek a civil szervezetek. Egerben az idén is megtartották a civil ünnepet. Kiderült: nem csak a pénz számít.

LakóhelyemPalágyi Edit2014. 09. 27. szombat2014. 09. 27.
A simogatható, szeretgethető 'eleven tananyag' volt a kedvenc!

Csak Egerben több mint száz civil szervezet működik, a helybelieket immár több civil ház is várja. Hogy milyen színes az alapítványok, egyesületek munkája, arról az ünnepi forgatagban elvegyülve is képet kaphattunk. Ott volt például az áldozatvédelemmel foglalkozó Tutor Alapítvány, sátrat állítottak az egri városszépítők és a lokálpatrióták, de nem hiányoztak a cserkészek, az Agria speciális mentőcsapat tagjai, a bükki kaptárkövek megóvói, sőt a hastáncosok sem.

– Nem csak a pénz számít. A siker a magunk és az önkénteseink munkáján, lelkesedésén múlik. Ha egy szervezet egy forint támogatást kap, százat csinál belőle – mondta Jakabné Jakab Katalin, az Egri Civil Kerekasztal soros elnöke, a Cukorbetegek Egri Egyesületének alapítója. Megtudtuk: maga is négy évtizede cukorbeteg, az egyesületüket 2014-ben hozták létre. Katalin úgy döntött, jókedvvel viseli ezt az állapotot, és példájával erőt ad a fiatalabb sorstársainak.

Eger egyik testvérvárosa, Gyergyószentmiklós delegációja sem hiányzott az ünnepről. A helyi sajtóreferenstől, Madaras Szidóniától megtudtam, Erdélyben főleg a természeti értékeik fölött őrködnek, és a folklórkincseiket – például a néptáncos és kézműves hagyományokat – igyekeznek megóvni és megmutatni a civilek. Híresen aktívak például az Erdélyi Kárpát Egyesület turistái, de a hegyi mentők is sokat tesznek a kirándulók testi épségéért, biztonságáért.

Apró, mézes, vajas grízgolyókat kínáltak az egyik sátornál, s mint kiderült, ez egy indiai édesség. A Krisna-tudatú és öltözetű fiatalember, Hüvelyes Lajos, alias Sraddhá Nrisimha Das elmondja: Egerben hétfőtől péntekig naponta 350 adag vegetáriánus egytálételt kapnak tőlük a rászoruló nagycsaládosok és kisnyugdíjasok.

Bizakodnak benne, hogy sikerül megállapodniuk az önkormányzattal, és külön helyiséghez is hozzájuthatnak a jótékony célú étkeztetéshez. Az Ételt az Életért Alapítvány mindezt egy 58 országban működő nemzetközi szervezet részeként teszi. Elsősorban Istennek főzünk – vallja a fiatalember, de persze igyekeznek úgy fűszerezni a fogásaikat, hogy a magyar ízlésnek is megfeleljen.

– Az egészséges és a sérült, például halláskárosult gyerekek fejlesztéséért is sokat tehetünk a kiképzett kutyákkal – mondta Tóth Krisztina, egy frissen alakult egyesület elnöke. Fél kezével egy eb fejét simogatja, miközben beszélgetünk: Timont vakvezető kutyának próbálták kiképezni, de nem vált be, mert túl barátságos, a gyerekekhez viszont épp ezért lesz jó.

Kutyákkal az oktatás fejlesztéséért, ez a segítőkutyás egyesületük célja. Hogy mindez mit jelent? – Az óvodai, iskolai beszoktatást is megkönnyíti, ha a gyermek úgy megy be reggelente, hogy találkozhat egy kutyával és megsimogathatja.

Azt is megtanulhatja, hogyan ismerje fel, ha az állat felvette a támadó pozíciót, s mit tehet ellene. Az állatvédelem oktatásához is jó, ha van kéznél „élő tananyag”. Akad olyan óvoda, ahol hétről hétre jelen vagyunk – magyarázza Surányiné Takács Melinda vezető kutyakiképző, és a szavait Timon a farkát csóválva nyugtázza…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek