Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Kossuth-kultusz ceglédi emlékezete, az egri fertálymesterség élő hagyománya, a magyarszombatfai fazekasság, a selmeci diákhagyományok, valamint a balatonendrédi vert csipke hagyományának megőrzése kerül fel idén a Szellemi Kulturális Örökség Nemzeti Jegyzékébe. A miniszteri döntés a napokban született meg. Íme, néhány tény az „új örökségekről”.
Kép: Albert Attila fazekas Magyarszombatfa 2013.08.30. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Bármilyen furcsa, a fertálymesterség nem kétkezi munka. A XVII. században a város polgárai saját soraikból választottak fertálymestereket, vagyis olyan közösségi képviselőket, akiket közéleti tisztesség, vallásosság és feddhetetlen erkölcs jellemzett. Egerben a legnagyobb létszámú civil szervezet ma a Fertálymesterek Testülete, amelyet tíz éve keltettek ismét életre.
Kossuth híres toborzó beszédét, amelyet 1848. szeptember 24-én tartott Cegléden, talán mindenki ismeri, de arról már kevesebben tudnak, hogy 1877-ben egy 100 tagú küldöttség utazott a városból Torinóba, hogy Kossuthot hazahívja a város országgyűlési képviselőjének.
A Balaton melletti Endréd faluban egy református lelkész 1908-ban szervezte az első csipkeverő tanfolyamot. Az endrédi csipke leheletvékony cérnából készül, mintáit részben olasz oktatók hozták a faluba, részben az alkotó kedvű asszonyok találták ki.
A selmeci diákhagyományok eredete a Selmecbányán 1735-ben alapított Bergschola (bányászati-kohászati iskola) hallgatóihoz kötődik. A hagyományok később, a főiskola soproni tartózkodása alatt kibővültek helyi momentumokkal is.
Magyarszombatfán a XX. század elején még több mint 100 családban volt a megélhetés forrása az agyagedények készítése, napjainkban 14 család még mindig űzi ezt a mesterséget, s jelent számukra megélhetést a fazekaskodás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu