Görhöny, tócsni, lapcsánka - főszerepben a pityóka

Tudják, mi a görhöny? És ha úgy mondom: tócsni vagy lapcsánka? No, ugye. Kistarcsán görhöny néven emlegetik ezt a krumpliból készült finomságot – sőt nem csak emlegetik, de fesztivált is szerveztek a tiszteletére.

LakóhelyemHardi Judit2014. 09. 26. péntek2014. 09. 26.
Görhöny, tócsni, lapcsánka - főszerepben a pityóka

A színpadon épp a görög szigetvilág hagyományőrző táncait láthatja a közönség – a táncosok gyönyörű ruhákban pörögnek-forognak –, a tér másik felén gyerekek játszanak, kézműveskednek, a vidám zsibongást pedig belengi a sülő görhöny finom illata. Kistarcsán járunk, Pest megyében, ahol immár 11. alkalommal rendezik meg a Krumplifesztivált. A főszereplő most is a görhöny – a város lakói összemérhetik erejüket, ki tud finomabbat sütni.

Az eredetileg szlovák anyanyelvű városban azonban nem csak egy évtizede jön össze a lakosság, hogy pár napig együtt ünnepeljen, „fesztiválozzon”.

– Korábban Kistarcsai Napokat rendeztünk – magyarázza a szervező Kistarcsai Kulturális Egyesület (KIKE) elnöke, Kereszti Ferenc –, ahol helyet kapott a sport, a kultúra, a közlekedés, az egészségügy. A sokféle programnak köszönhetően az esemény már-már kinőtte a teret, ezért úgy döntöttünk, nem háromnapos, hanem egyhetes rendezvényt szervezünk. Most már tizenegy éve ilyenkor minden a kultúráról szól. És szerettük volna, ha valamitől különleges, más lesz a rendezvényünk, mint a többi falués városnap, ezért döntöttünk úgy, hogy a görhönyt állítjuk a hét középpontjába.

Eleinte némi értetlenkedés kísérte a rendezvényt, jött is a sajtó Kistarcsára: mi fán is terem a görhöny? Első alkalommal még a versenyzők is szégyenlősnek bizonyultak, ma viszont már alig találni helyet a 12 csapatnak. Jelentkező persze lenne még bőven, csak hát a tér… Helyet kell hagyni a vásározóknak (akik csak és kizárólag nép- és iparművészek lehetnek) meg a gyermekprogramoknak.

– Sokfelé járunk Európában, de nem találkoztunk még olyan civil szervezettel, amely ennyi mindent megvalósít fizetett alkalmazott nélkül – mondja Kereszti Ferenc. – A Kulturális Héten is több mint kétszázan tevékenykednek azért, hogy mindenki jól érezze magát. És akkor a szervezők mellett még nem beszéltünk a szereplőkről: a görhönysütőkről, a több mint háromszázötven táncosról és arról a sok kistarcsairól, aki szívességből vesz részt a rendezvény szervezésében, lebonyolításában.

Mert bár a főszereplő a krumpli és a görhöny, a szombati sütés előtt egész héten különböző kulturális programokból csemegézhetnek a kistarcsaiak.

Hétfőn egyházi koncertesttel indul a Kulturális Hét, a kedd az ajándékok összekészítéséről szól (mert senki nem távozhat üres kézzel, aki segédkezik a görhöny sütésében vagy fellépésével emeli a hét színvonalát), szerdán kamara- és dalest következik az általános iskolában, csütörtökön megtartják a már szokásosnak mondható ismeretterjesztő előadást (a szervezők már több mint 1050 ilyen eseményt vezényeltek le). Az „igazi” fesztiválprogram általában a hét végén kezdődik: péntek este a szlovák nyelvű színielőadást musicalest, majd rockkoncert követi.

Aztán szombaton előtérbe kerül a pityóka, vagyis a krumpli: legyen szó gyerekjátékokról vagy barátságos sütőmérkőzésről. A zsűri nemcsak az ízt, de a vendéglátást is jutalmazza.

Az idén az első díjat a Pityókások csapata nyerte – bajnok ételüket megkóstoltuk, s bátran kijelenthetjük: nagyon jól sikerült. Nem csoda, már évek óta ott vannak a versenyen, s csak ritkán maradtak le az élbolyból: tavalyelőtt első, tavaly második helyezést értek el.

Ha pedig KIKE Kulturális Hét, akkor nem maradhat el a tánc sem: nemzetiségi folklórtalálkozó tette színessé a programot. Nemcsak a helyi és környékbéli magyar és szlovák tánccsoportok léptek fel, de láthattunk görög, német, zalai horvát, macedón, szerb és cigány népi táncokat is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek