Szépül a hírös térfüzér

Nem kapkodták el Kecskeméten a belváros felújítását. Ha mindent beleszámítunk, lassan négy évtizede tartanak a munkálatok. Most elérkeztek az utolsó felvonáshoz.

LakóhelyemBorzák Tibor2014. 09. 29. hétfő2014. 09. 29.

Kép: Kecskemét, 2014. szeptember 22. Kecskeméti főtér rekonsrtkció, Kéttemplom köz. Fotó: Ujvári Sándor

Szépül a hírös térfüzér
Kecskemét, 2014. szeptember 22. Kecskeméti főtér rekonsrtkció, Kéttemplom köz. Fotó: Ujvári Sándor

Kecskemét központjának újjávarázsolása 1977-ben kezdődött, amikor is az alföldi mezőváros főtere részben visszanyerte eredeti állapotát, megszüntették rajta a közlekedést és a kiskörúton kívülre száműzték az autókat. Ekkoriban, a hetvenes évek elején készült el az országban is ritkaságnak számító sétálóutca is. Az ezredforduló meghozta a rekonstrukció második szakaszát, ami a főbb gyalogutak burkolatcseréjéről, az aszfaltozás kiváltásáról szólt, valamint a szecessziós városháza előtti tér megszépítése is erre az időszakra esik. Most következik az utolsó felvonás: heteken belül kezdetét veszi a Szabadság tér és környezetének funkcióbővítő városrehabilitációja, amely várhatóan 2015 májusára készül el.

A projektet az önkormányzat a Kik-For Kft. és a Kecskeméti Református Egyházközség közreműködésével 738 millió forintos uniós és hazai támogatásból valósítja meg.

A Szabadság tér, a Kálvin tér és a Kéttemplom köz válik vonzóbbá, mégpedig rekreációs és turisztikai igények érvényesítésével. A hírös város leglátogatottabb részeit igencsak megviselte már az idő, szükségessé vált a gyalogos területek kövezetének, zöldfelületi rendszerének és padjainak kicserélése, amint a főtéri illemhely, valamint a meglévő keramitburkolatú parkolók újjáépítése is halaszthatatlanná vált. Visszanyeri régi pompáját a „sétálóutca”, ahol az utóbbi években már sorra zártak be az üzletek.

– Kezdettől fogva részt vettem a kecskeméti főtér felújításának minden fázisában, most pedig lehetőségem nyílt arra, hogy befejezzem az 1977-ben dr. Mayer Antal kollégával elkezdett rekonstrukciós tervet – mondja lapunknak dr. Farkas Gábor Ybl-díjas építész. – Sokszor ért alaptalan és bántó kritika, de ezek miatt egyszer sem változtattam az elképzeléseimen, az elveimen. A kecskeméti térfüzér egy és oszthatatlan. Magánemberként csodálatos érzés, hogy szeretett városom „szívében” nyomot tudok hagyni. És szakmai vonatkozásban is szegényebb lennék, ha ez a feladat kimaradt volna a megbízásaim sorából.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek