Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
„Egyszer mindannyian fogyatékossággal élők leszünk, ha másért nem, mert szemüveg kell vagy bot, rosszul hallunk, és az agyunk sem úgy működik, mint korábban.” Ez volt az a mondat, amely megváltoztatta Tóth Sára életét.
Kép: Tóth Sára tánctanár táncóra időseknek torna testmozgás idősek otthona nyugdíjas öreg 2019.10.17 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
– Amikor elmeséltem az unokámnak, hogy balettozni járok, csak nevetett. De amikor megtanítottam pompomozni, már mindjárt komolyan vett – mondja Mária, miközben lassan lépked a járókeretre támaszkodva.
A többiek között „ovisnak” számít, ami anynyit tesz, hogy nem a Levendula Ház – Idősek Otthonában lakik, kívülről jár be a táncterápiás órákra. Egyre több hölgy érkezik az edzőterembe. Magdi is lekászálódik a taposógépről, még gyorsan taposott kétszázat, mielőtt elkezdődik az óra. Betöltötte a 81. évét.
Csacsogva, nevetve köszöntik egymást a „lányok”, közben Sára kiosztja a kellékeket: háromféle labdát, súlyzókat és egy-egy csillogó fekete kalapot.
– Jól vagytok? Senkinek nem fáj semmije? Húzd ki a hátadat, a széktámla csak dísznek van – vezényel Sára, és miközben a mosoly egy pillanatra sem tűnik el az arcáról, elkezdi a bemelegítő gyakorlatokat.
Fenyő Miki énekli, hogy „Csavard fel a szőnyeget még ma éjjel”, a 11 hölgy pedig ütemesen emelgeti a karját, hajlítanak, oldalra billennek a fejek, magasba lendülnek a lábak. Köröz, spicc, letesz. Mondhatnánk azt is, hogy balettórán vagyunk, ha nem mindenki ülve csinálná a gyakorlatokat.
Tóth Sára alig 30 éves. Évekkel ezelőtt a zászlajára tűzött egy jelmondatot, s azóta eszerint végzi a hivatását: mindegy, hány éves valaki vagy milyen fogyatékossággal él, joga van élvezni a zenét és a táncot, mert a tánc mindenkié. Így gondolják a pátyi idősotthon lakói is.
A táncterápián a legidősebb résztvevő 89 éves. Erzsébet elszántan emeli a kilós súlyokat, s ha Sára segít apró kiigazításokat tenni, mosolyogva köszöni. A kalap is fontos kellék. Michael Jackson-koreográfiát tanulnak a hölgyek, amit majd karácsonykor adnak elő a többieknek.
Hogy fizikailag mit jelentenek Sára órái, jó példa rá Magdi, aki tavaly elesett, eltörött a válla. A gyógytornász azt mondta neki, ne is ábrándozzon arról, hogy a szekrény tetejét fogja porolgatni. A táncterápián végzett gyakorlatoknak köszönhetően ma már könnyedén lendíti karját a magasba.
Sára mindenkire figyel, dicsér, egy-egy rövid viccelődés is belefér az együtt töltött órába.
– Tizenkét kilót fogytam, amióta ide járok – mondja büszkén Zsóka két gyakorlat között, mire a többiek kacagva ugratják: „Jól megráncosodtál!” Zsóka is nevet, a férjének így is jó, 55 éve élnek együtt, a többi nem számít.
Erika a legfiatalabb, 75 éves, hozzáértéssel elemzi az órát: – Minden ujjpercünket és porcikánkat megmozgatjuk. Gyerekkoromtól balettoztam, amíg be nem kötötték a fejemet – mondja mosolyogva, mintha most lett volna, aztán fényképek és egy újság is előkerül annak bizonyítékául, hogy nem akármilyen táncos volt.
Egy 1960-as sportújság hátsó borítójának fotóján kecses mozdulattal tornázik, két fekete-fehér papírképen pedig férfipartnerrel címszerepet táncol egy balett-darabban. A táncóra után mindenki ebédelni indul.
Sára Zuglóban, a Down Alapítványnál folytatja a napot: négy éve tart táncterápiát Down-szindrómásoknak. Az elfogadás életének szerves része, saját bőrén tapasztalta, mi a kiközösítés.
– Lyukas tüdővel, oxigénhiányosan születtem, és azt kell mondanom, szerencsésen megúsztam: „csak” diszlexiás, diszgráfiás és diszkalkuliás vagyok, de ez is nagyon megnehezítette a gyerekkoromat. Tizenkét év alatt tíz iskolában tanultam, sokszor megaláztak, csúfoltak, és nem csak gyerekek, tanárok is. Nagyon nehezen tanultam, de a tánc mindig sokat segített.
Négyévesen kezdtem dzsesszbalettozni. Tánctanár akartam lenni, de érettségi után nem vettek fel a Táncművészeti Főiskolára, helyette bölcsész–pedagógus diplomát szereztem.
A Bárczy Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolán az egyik oktató azt mondta: egyszer mindannyian fogyatékossággal élők leszünk, ha másért nem, mert szemüveg kell vagy bot, rosszul hallunk, és az agyunk sem úgy működik, mint korábban. Ez a mondat belém vésődött, akkor határoztam el, hogy idősekkel mindenképpen foglalkozom.
Mivel nehezen értettem az olvasott szöveget, kevertem a betűket, erőn felüli mutatvány lett volna, hogy megtanuljak angolul, ezért a szüleim egy cserediák-programmal pár hónapra az USA-ba küldtek. Első dolgom volt felkutatni, hogyan működik a táncterápia.
Találtam egy oktatót, aki a sérült és az ép embereket közösen vonta be a terápiába, és szerencsémre nem sokkal később Bécsben tartott táncterápiás kurzust. Írtam neki, hogy szeretnék jelentkezni, de nekem túl drága a képzés, lenne-e valamilyen megoldás, hogy mégis elvégezhessem. Érezte az elhivatottságomat, és felajánlotta, hogy ha vigyázok a gyerekeire délutánonként, akkor nem kell a teljes összeget kifizetnem.
Sára három évvel ezelőtt bekerült az ötven legtehetségesebb magyar fiatal közé, majd anyagi támogatás nélkül létrehozta a Magyar TáncRehabilitációs Alapítványt. Próbál támogatókat szerezni, ami a legnehezebb része a munkájának.
Több tucat levelet írt már közéleti személyiségeknek és kisebb-nagyobb cégeknek, hogy álljanak mellé, eddig nem járt túl sok sikerrel. Pedig nem szeretne mást, mint hogy a tánc ne csak elméletben, hanem valóban mindenkié lehessen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu