Rossz hírt kaptak az ukránok, üzent a rettegett csecsen vezér
origo.hu
Néhány fontos alapinformációval szolgálunk vállalkozó kedvű olvasóink számára, akik felhasználnák az első látásra már nem felhasználható, mégis jó gyümölcsöket.
Kertünk túlérett, hullott, de még egészséges gyümölcseiből könnyű, üdítő borokat készíthetünk. Cikkünkben – részletes receptek helyett – csak arra van módunk, hogy a legfontosabb tudnivalókra irányítsuk a figyelmet.
Így például arra, hogy cukrot és vizet kell adnunk a gyümölcshöz, mert így lesz a gyümölcsborunk kellemes ital és eltartható. (A szőlő a nagy kivétel, mert annyi természetes cukrot tartalmaz, amennyi a jó italúságot és az eltarthatóságot egyaránt garantálja. Vizet pedig azért nem kell adnunk a szőlőmusthoz, mert a bogyó természetes savtartalma ideális arányú a belőle erjesztett borra nézve.)
Ezzel szemben a gyümölcsök természetes savtartalma nagyobb, mint amit a belőle készített gyümölcsbor megkíván, ezért hígítani kell.
Még a teljesen beérett gyümölcsben is csak annyi cukor képződik, ami kierjedve 2-6 térfogat-százaléknyi alkoholt ad. Ez pedig kevés, a kívánatos arány 11 százalék. A hiányt kristálycukorral kell pótolnunk, amit mindig oldott állapotban adjunk a gyümölcscefréhez. Kérdés, hogy mennyit?
Ribiszkeborhoz például háromnegyed kiló cukrot ajánlott adni egy liter anyaléhez, míg a meggybor esetében 35 dekát. (Az anyalét sajtolással – például csigás kézi passzírozóval – állítjuk elő a gyümölcscefréből.)
Gyümölcsboronként eltérő a hozzáadott víz mennyisége is: a ribiszkeborok készítése során 1,2 liter vizet számítsunk az anyalé literéhez, a meggyborhoz elég 8 deci. Az erjesztőedényt (üvegballont) mindig csak négyötöd részig töltsük meg a cukrozott musttal.
Ahhoz, hogy a gyümölcsmust (anyalé) erjedése jól és biztonságosan menjen végbe, elengedhetetlen a fajélesztő használata.
Enélkül ugyanis fennáll a veszélye, hogy vadélesztők vagy penészgombák nemkívánatos irányba viszik az erjedést. (A fajélesztő „aktivizálásáról” és használatának módjáról a termékhez adott használati utasításból tájékozódhatunk.)
Az íz fokozására citrom-, alma-, borkősavat használhatunk. Meggybor készítésekor a magok 90 százalékát távolítsuk el, ugyanis a törött magokból egészségre káros ciánhidrogén jut a borba.
origo.hu
metropol.hu
she.life.hu
magyarnemzet.hu
vaol.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
origo.hu
borsonline.hu
origo.hu