Amit a fiam súgott nekem a halála előtt, az megváltoztatta az életemet
ripost.hu
Hazánkban a múlt század elejétől virágzott a fürdőturizmus, az első világháború azonban jelentős visszaesést hozott a fürdőhelyek életében, a trianoni döntés pedig tragikus következményekkel járt. Világhírű gyógyfürdők kerültek romos és elhanyagolt állapotba, páratlan értékeik pótolhatatlanul megrongálódtak vagy feledésbe merültek.
Magyarország fürdőéletének különlegességét többek közt az adta, hogy bármerre is indultunk el az országban, gyógyfürdőt találtunk: a Felvidéken (például Tátrafüred, Pöstyén), Erdélyben (Szováta, Tusnádfürdő) a Délvidéken (Palicsfürdő, Magyarkanizsa) és a Dunántúlon (Hévíz, Harkány, Tarcsafürdő).
Térképen a múlt
Magyarország fürdő-világhatalom volt. Ma sajnos már nem szerepelünk a vezető spa-wellness országok között, de azon vagyunk, hogy újra a soraikba kerüljünk – mondta Várhelyi Tamás, az egri Eszterházy Károly Egyetem tanára. Az elcsatolt fürdőknek Demjénben, a Termálvölgyben állítanak emléket, térképen feltüntetve a világhírű fürdő-helyeket. Napjainkra változott az üzleti modell, jellemzően a néhány napos wellnesspihenés váltotta fel a hosszas gyógykúrákat. Az egészségtudatos lakosság tisztában van a megelőzés fontosságával, és komplex élményre, kikapcsolódásra vágyik. Ebbe az irányba célszerű továbbfejleszteni az egészségturizmust.
Trianon kapcsán nemcsak az ország területének kétharmada veszett el, hanem híres fürdőinknek kétharmada is – hívta fel a figyelmet a tényre Várhelyi Tamás egészségturisztikai szakértő.
Milyen volt az élet a fürdővárosokban? Nyugodt és kellemes. A fürdővendégek között olykor uralkodók és családtagjaik is megjelentek, de jellemzően az arisztokrácia tagjai, politikusok, művészek, tudósok, nagypolgárok töltöttek el akár több hetet is e helyeken, melyek tulajdonképpen a társasági élet színtereinek számítottak.
Gyógyfürdőzés receptre
Sokan nem tudják, hogy indokolt esetben mindenki jogosult évente kétszer 15 nap kezelésre. Ez azt jelenti, hogy jelentős (akár 70-80%-os) kedvezménnyel vehetjük igénybe a fürdőszolgáltatást. Fürdőutalvány igényelhető reumatológiai vagy ortopédiai probléma esetén, nőgyógyászati bajokra szintén felírhatják, de akár megelőzésképpen is azoknak, akiket a munkájuk egész napra az íróasztal mellé köt. Az utalványt szakrendelőben vagy – fürdőorvosi tanácsadás keretében – gyógyfürdőben dolgozó reumatológus állíthatja ki, akikhez a háziorvos ad beutalót. A fürdőutalvánnyal használhatjuk a termálgyógymedencéket, az úszómedencét, de igénybe vehetjük a gyógyszolgáltatásokat is: súlyfürdőt, szénsavas kádfürdőt, vízsugármasszázs- és gyógyiszapkezelést, orvosi masszázst.
Kitűnő lehetőséget teremtettek a barátokkal való találkozásra, új ismeretségek kötésére. A fürdővendégek színházi előadásokat néztek, bálokon vettek részt, korabeli játékokat játszottak, kirándultak. A nyaralás és gyógyulás szoros kapcsolatát jelzi, hogy a vendégek többsége akkor is vállalt valamilyen kúrát, ha nem volt beteg. A kezelés minimum négy, de általában hat, esetleg nyolc-tíz hétig tartott.
Barátság, szerelem, pletykák, apró intrikák jellemezték az ott töltött időt. A fürdők erkölcseiből ízelítőt kaphatunk Csáth Géza naplójából is, aki fürdőorvosként dolgozott egy időben, és számtalan unatkozó szépasszonynak csapta a szelet. Valamirevaló fürdő elképzelhetetlen volt zenekar és zenepavilon nélkül.
A reggeli ivókúra idején és délután is szólt a zene. Néhány fürdő saját újságot adott ki a vendégekből verbuválódott szerzők segítségével. Magasabb szintet jelentett az országos sajtóban megjelenő fürdőlevél, amelyben írók, költők jegyezték le nyaralásuk tapasztalatait. Számos neves alkotó írt ilyet: Tompa Mihály, Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Gárdonyi Géza.
A gyógyfürdőzést túlzásba vivőknél úgynevezett „fürdőfáradtság” alakulhat ki. Ha nagy fáradtságot, elesettséget, izomgyengeséget érzünk, célszerű felfüggeszteni a kúrát és konzultálni az orvosunkkal. S hogy mennyi az ideális fürdőidő? Kevésbé jó egészségügyi állapotú vendégeknek általában naponta két-háromszor 10, 15, 20 percet szoktak javasolni. Akinek nincs komoly problémája, akár egy-másfél órát is ejtőzhet naponta a gyógyvízben, a fürdőzések között pihenőidőket beiktatva.
Herkulesfürdő végnapjai
A magyar turisták körében az Osztrák–Magyar Monarchia, illetve a császári pár kultusza miatt régóta népszerű célpont Herkulesfürdő. Az üdülőtelep azonban egyre inkább kísértetváros-jelleget ölt: Sissi kedvelt üdülőhelyén a hajdan pompás épületek sorra rogyadozó rommá válnak.
A hatósági hanyagság, a korrupció, az ingatlanspekuláció és a tulajdonjogi viszálykodás miatt elhagyatottan álló ingatlanok gyors ütemben károsodnak, feltehetően már csak néhány év kérdése, hogy végleg az enyészeté legyen egy-egy patinás épület.Amíg el nem apadnak gyógyvizei, valószínűleg mindig jönnek a gyógyulni vágyó turisták. A műemléképületek sorsa viszont rendkívül aggasztó. Úgy tűnik, néhány fiatal és lelkes építészt, építésznövendéket leszámítva már senkinek sem fáj igazán, ami Herkulesfürdővel történt.
Mesebeli történetek
Az emberek fantáziáját mindig izgatták a megmagyarázhatatlan dolgok, mint amilyen a föld alól előtörő termálvíz is.
Harkány fürdőjének keletkezésében például állítólag maga az ördög működött közre, aki szemet vetett egy özvegyasszony szépséges, Harka nevű leányára. Fűt-fát ígért érte cserébe.
A furfangos asszony alkut ajánlott: ha az ördög éjjel, kakasszóig felszántja a kőhegyet, akkor övé lehet a lány. Az ördög esti harangszókor nekifogott a munkának; éjfélkor kiment az öregasszony, és rémülten látta, hogy már majdnem az egész hegyet felszántotta. Nagyon megijedt, hogy oda kell adni szívének oly kedves gyermekét, de egyszer csak eszébe ötlött valami: bement a tyúkólba és elkezdett kukorékolni.
Erre aztán felébredt a falu összes kakasa, és azok is rázendítettek. Az ördög azt hitte, reggel van, úgyhogy elhajította az ekéjét, abból lett a beremendi Szőlő-hegy, ahol lerázta a földet a lábáról, ott pedig a Siklósi-hegy. Ezután dühében hatalmasat ugrott és bebújt a földbe. Ahol eltűnt, ott még ma is kénes víz zubog, s Harka után úgy hívják: Harkány.
ripost.hu
astronet.hu
origo.hu
vg.hu
szon.hu
koponyeg.hu
nemzetisport.hu
magyarnemzet.hu
nemzetisport.hu
mandiner.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu