Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Azt, hogy négylábú barátunk a farkasőstől származik, tán már minden kutyás és nemkutyás tudja.
Erről árulkodik egyébként latin nevük is: a farkas a Canis lupus, a kutya pedig a Canis lupus familiaris, ami egyként utal a farkasősre, valamint arra, hogy a kutya, egyedüliként az állatvilágban, kiérdemelte a familiáris, vagyis az embercsaládhoz tartozó jelzőt.
Legutóbb az azénkutyám.hu oldalon találtam egy kis kitekintést kedvencünk származásáról; a történet, ahogy írják, egy messzi-messzi ősi korban kezdődött… Ami nyilvánvalóan megfelel a tényeknek, csak éppen abban nincs máig sem megegyezés, hogy az a bizonyos ősi kor mikor is volt?
Egyesek néhány tízezer, mások akár százezer évre becsülik a két- és négylábú összekerülését. Annyi biztos, hogy a háziasítás még a földművelő életmódunk előtt, a kőkorszaki, vadászó-gyűjtögető évezredek alatt kezdődött.
A legkorábbról ismert domesztikált (háziasított) kutyaféle 33 ezer éves fosszíliáját (ősleletét) Szibéria Altáj-hegységében, a Razboinica-barlangban ásták ki a régészek. Az ember és a kutya közötti bensőséges kapcsolat már akkor is megható rítusokra sarkallta a gazdikat. A németországi Oberkassel környékén feltárt, 14 ezer éves csoportos sírhelyből kiemelték egy hét hónapos, szopornyicában elpusztult kölyökkutya alsó állkapcsát; a vizsgálatok egyértelművé tették, hogy gazdái ápolták és próbálták meggyógyítani a beteg állatot. Sikerrel ugyan nem jártak, de a közös sír szépen példázza az állat és ember közti meghitt viszonyt.
Hogy aztán ki választotta társául a másikat – ezen is lehet tűnődni. A farkas rájött, hogy az ember mellett mindig csurran-cseppen számára maradék étel, illetve farkasordító hideg esetén jó taktika a tűz körül ólálkodni, míg a kétlábúak a farkasok vadászattal és csapatmunkával kapcsolatos képességeit tanulhatták el.
A hajdani gyűjtögető, apróvadakat elejtő ősemberek a farkasok segítségével komplex vadászcsapatokká fejlődhettek, és már nagyobb állatokat is célba mertek venni.
Nagyjából 14 ezer éve, amikor az ember letelepedett életmódot alakított ki, akkor kezdődhetett a farkasok tudatos szelekciója. Az agresszív egyedeket elűzték, az emberhez idomulás, a szelídülés pedig elkezdett beépülni az állatok génállományába.
Az igazi tenyésztés már időszámításunk előtt 5000 környékén megkezdődött, méghozzá Kínában. Itt született a csau-csau, a tibeti masztiff, a shar-pei, a lhasa apso, a shi-tzu, a pekingi palotakutya, a tibeti spániel és a tibet terrier is.
Mára több mint 400, mások szerint még több kutyafajta létezik, a közös bennük a gyönyörű, nagyra nyitott szemük, amitől, valljuk be, egyszerűen elolvadunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu