Rodri: Messi minden idők legjobbja
nemzetisport.hu
Cibakházán még áll az a majd’ kétszáz éves ház, amely arról nevezetes, hogy ott nőtt fel a település szülötte, Dékány Kálmán író. Haláláig barátságban volt a szemközt lakó Balla Sándor cipészmesterrel, akinek a lánya az öreg épületben kettejük munkásságát és személyes tárgyait szeretné bemutatni.
Kívül-belül szomorú látványt nyújt a cibakházi öreg ház. A Baross és a Vasvári utca találkozásánál dacol az idővel, pedig csaknem két évszázada épült. Az északi oldalon hatalmas kupacban áll a hozzá toldott alsó épület összeomlásából származó törmelék.
A főbejárat felől valamivel jobb a helyzet: annak ellenére, hogy a hajlék homlokzatáról kopik a festék, még emlékeztet egykori kinézetére. Ha ez az ingatlan beszélni tudna, igen kacifántos történetet hallhatnánk tőle arról, hogyan pusztult le ennyire. De a legfontosabb, hogy meg lehet-e menteni az utókornak.
– Itt született Dékány Kálmán, itt laktak a szülei, nagyszülei. A cibakházi származású író regényeket, novellákat, rádiójátékokat írt, huszonhárom könyve jelent meg, újságíróként, szerkesztőként is dolgozott – meséli nyugdíjas olvasónk, Fejesné Balla Mária.
– Hetvennyolc esztendős korában halt meg, idén ősszel lenne százéves. Sosem feledkezett meg a falujáról, írásaiban sokszor fölemlegette hajdani élményeit. Az én szüleim a szemközti házban laktak, édesapám, Balla Sándor cipész volt. Gyerekkorukban kerültek jó barátságba, halálukig tartották a kapcsolatot. Szép leveleket írtak egymásnak, mindegyiket féltve őrzöm.
Ahogyan a cipészműhely berendezési tárgyait, eszközeit is. Elhatároztam, hogy kettejük tiszteletére emlékházzá alakítom a Baross utcai házat, amit 2017 novemberében meg is vett a fiam.
Ez eddig szépen hangzik, de egymás után jöttek a nem várt fejlemények. Mindjárt az elején kiderült, hogy az ingatlant a tulajdonos jelzálogkölcsöne terheli, így addig nem lehet átíratni a vevő nevére, amíg a jelzálog le nem kerül róla. Mire ez is rendeződött, kitört a koronavírus-járvány, ami a hivatali ügyintézést is lelassította.
Időközben új lakó költözött a szomszédba, aki fölkereste az új tulajdonost, érdeklődvén, mi a szándéka a házzal, mert ő is szívesen megvenné. Amikor szóba került az emlékmúzeum létesítésének terve, nem tartotta jó ötletnek.
– Szinte egyik napról a másikra jelentek meg a pusztulás jelei a házon – mutatja a helyszínen készült fényképeket Fejesné Balla Mária. – Először csak a rongálás nyomait fedeztük fel, majd jöttek a komolyabb károkozások is, például a ház oldalának bedöntése. Egy ideig birka módjára tűrtünk, azt gondoltuk, normális keretek között megbeszélhetjük a problémákat. De nem így történt, ezért panaszunkkal előbb egy önkormányzati munkatárshoz, majd a jegyzőhöz, később pedig a polgármesterhez fordultunk, hogy segítsenek a ház megmentésében és az elképzeléseim megvalósításában.
A jegyző a válaszlevelét azzal kezdte, hogy nagyon szép gesztusnak tekinti az emlékház létesítésének ötletét, amit maga is támogathatónak tart. De az ügyben érintettek meghallgatása elmaradt.
A helyszíni állapotokat egy közterület-felügyelő dokumentálta, s ezután a jegyző a jogszabályi előírásokra hivatkozva – a levelében használt szavai szerint – „kénytelen volt a szándékától eltérni”, és kényszerűségből elrendelni az ingatlanon álló épület lebontását. A járási hivatal építésügyi osztálya balesetveszélyessé nyilvánította a házat, ezért az eredeti tulajdonost, az eladót kötelezte annak elbontására, a keletkezett törmelék elszállítására és a tereprendezési munkálatok elvégzésére.
Azonban ez nem történt meg, így vált szükségessé a jegyző ideiglenesnek nevezett intézkedése, aki nem tudott az adásvételről. A hivatalos levélben az is szerepel: mivel a vályogház állapota tovább romlott, ebből a szempontból mindegy, hogy azt „külső személy(ek) fizikai ráhatása vagy az időjárás vagy egyéb tényező okozta”.
Mit mond a hivatal?
Megkerestük Török Istvánt, a Cibakházi Közös Önkormányzati Hivatal jegyzőjét, aki a cikkünkben vázolt ügyben intézkedett. Mint elmondta, az általános közigazgatási rendtartásról szóló törvény alapján – tekintet nélkül hatáskörére és illetékességére – hivatalból köteles volt megtenni azt az ideiglenes intézkedést, amelynek hiányában a késedelem elháríthatatlan kárral, veszéllyel vagy a személyiségi jogok elháríthatatlan sérelmével járt volna. A jegyző nem gondolja, hogy visszaélt volna hivatali helyzetével. Nem tudott az ingatlan értékesítéséről, illetve az aktuális tulajdonviszonyokról, az eredeti tulajdonos pedig a határozatban foglaltakra semmilyen módon nem reagált, ezért az önkormányzatnak kellett elhárítania a balesetveszélyt. Arra a hivatalnak nincs rálátása, hogy ki milyen viszonyban van a szomszédjával, kettejük vitájával a rendőrséghez kellett volna fordulnia a panaszosnak. Török István szerint az épület nincs olyan állapotban, hogy ott emlékházat lehessen berendezni.
Az épület közterülettel határos falazata, illetve a náddal, hullámpalával borított tetőszerkezete a jegyző szerint kicsúszott a járdára, és ez akadályozta a közlekedést, veszélyeztette az arra járók életét, egészségét, testi épségét. Fejesnének erre az a válasza, hogy fényképekkel tudja bizonyítani ennek az ellenkezőjét, sőt mi több, a jegyző eljárását hivatali visszaélésnek tartja, és úgy gondolja, kártérítési igénnyel is élhetne vele szemben.
– Nem tudom, mi lesz ennek a vége – sóhajt Fejesné Balla Mária, és elújságolja, hogy a beszélgetésünk előtti napokban egy körözött betörő beköltözött a ház még lakható szobájába, rendőri helyszínelés is volt.
– A jegyző hozzáfűzte ugyan, hogy remélhetően a későbbiekben találunk megfelelő helyet az írói hagyaték és édesapám cipészeszközeinek bemutatásához, de őszintén szólva az eddigiek alapján nemigen számítok a település segítségére.
Amennyiben a Baross utcai öreg házat nem sikerül megmenteni, akkor az én szüleim egykori otthonát rendezem be emlékmúzeumnak. Ha kell, vállalom az újabb küzdelmeket, nem szeretném feladni az álmaim.
nemzetisport.hu
metropol.hu
she.life.hu
magyarnemzet.hu
zaol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
nemzetisport.hu
magyarnemzet.hu
nemzetisport.hu
origo.hu