Magyar Péter megfenyegette a gyermekotthon vezetőjét: „Ennek k..va nagy következményei lesznek”
magyarnemzet.hu
A fogsorban az utolsó, a nyolcas a bölcsességfog. Azért kapta ezt az elnevezést, mert a legkésőbb bújik ki, amikor az ember felnőtté válik, azaz „benő a feje lágya”. Sokunknak gyűlik meg vele a baja, és az egyedüli megoldást többnyire a foghúzás jelenti.
Kép: Fogászati túrizmus új iparág gazdaság bevétel nyereség orvos beteg szakmai képzettség evés rágás száj Kuta Danuta mosonmagyaróvár magánpraxis 2013 02 22 Fotó: Kállai Márton
– A bölcsességfogak eltávolítása az esetek egyharmadában normál foghúzást jelent, kétharmad részben azonban műtéti eljárással történik. Évente mintegy háromezer bölcsességfog-eltávolító beavatkozást végzünk. A magas esetszám hátterében legtöbbször a rossz növekedési pozíció és az ebből adódó fogszabályozás áll, valamint az, hogy a bölcsességfogak hamarabb romlanak a nehézkes és nem megfelelő tisztítás miatt – mondta dr. Joób-Fancsaly Árpád, a Semmelweis Egyetem Arc-Állcsont-Szájsebészeti és Fogászati Klinika intézetvezető-helyettese a Semmelweis Egészség Napok egyik előadásán.
A bölcsességfogak az utolsóként előtörő maradófogaink, általában 18–25 éves kor körül jelennek meg. A felnőttek 13 százalékánál egyáltalán nem bújnak elő.
A legtöbb embernek kinő mind a négy bölcsességfoga, melyek a szerencsésebbeknek nem is okoznak gondot, ám a felnőttek 70-80 százalékánál képesek problémákat, kellemetlen panaszokat eredményezni. Gyakran nem férnek el az állkapocsban, ferdén nőnek ki, így nyomják a szomszédos fogat, ami fájdalommal járhat.
A 18–30 éves korosztály esetében általában a fogszabályozó orvos javaslatára veszik ki a bölcsességfogakat, ugyanis a helyhiány miatt torlódás alakulhat ki. Ha korán, már 8-10 éves korban kiderül a fog rossz növekedési pozíciója, akkor a csíra állapotban lévő bölcsességfogakat is eltávolíthatják.
A fogsebész szerint azonban érdemes megvárni vele a 16-18 éves kort, amíg az állkapocs teljesen kifejlődik, hiszen így az is előfordulhat, hogy végül gond nélkül kinőnek. Ebben az esetben erős fog válhat belőlük, amelyek ugyanolyan rágófunkciót töltenek be, mint a többi, és a tisztításuk sem okoz problémát.
Amennyiben a bölcsességfogak eltávolítása műtéti eljárással történik, úgy a gyógyulás folyamata is lassabb – tette hozzá az egyetemi docens. Az íny gyorsabban – jellemzően tíz nap alatt – regenerálódik, a csontgyógyuláshoz viszont majdnem fél év kell, a csontüreg ugyanis ennyi idő alatt töltődik fel az új csonttal. A műtét utáni egy hétben előfordulhatnak fájdalommal, arcdagadással, esetleg utóvérzéssel járó kellemetlenségek, de ezeket antibiotikummal kezelni lehet.
Akik úgy döntenek, hogy megtartják a bölcsességfogukat, érdemes minden évben panorámaröntgennel nyomon követniük a fogaik állapotát, hogy azok később se okozhassanak gondot, és megelőzzék például a ciszták kialakulását.
Ezek ugyanis számtalan további panasszal járhatnak, hiszen a gyulladásos folyamatok következtében elszaporodnak a baktériumok, amelyek akár hajhulláshoz és bőrbetegségekhez is vezethetnek – figyelmeztet a szakember.
magyarnemzet.hu
metropol.hu
origo.hu
vg.hu
boon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
magyarnemzet.hu
borsonline.hu
szoljon.hu
origo.hu