Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nyolc szakma közül választhatnak Bakonyoszlopon azok a fiatalok, akik például magatartászavaruk vagy mozgássérülésük miatt nehezebben boldogulnak az életben.
Nagy park övezi a dombok között megbújó Bakonyoszlop-Sövénykút iskolaépületeit. A kapunál duci fiú kérdi, miben segíthet, s olyan választékos a modora, mint egy angol komornyiknak. Kővári Ildikóhoz, az intézményvezetőhöz kísér, akitől megtudom, hogy a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány Szakképző Iskolája, Speciális Szakiskolája és Kollégiuma teljes nevű létesítménynek mindössze három tagintézménye található az országban, az övéken kívül Nyíregyházán és Balassagyarmaton.
– A sajátos nevelési-oktatási igényű, mozgássérült, magatartási zavarokkal küszködő, értelmileg enyhén vagy közepesen fogyatékos gyerekek szakképzését végezzük itt 1998-tól. A gyerekek akár nyolc osztály nélkül, ha szükséges, felzárkóztatással, piacképes szakmákat szerezve később teljes értékű emberként élhetnek majd. Lehetnek többek között parkgondozók, gyorséttermi eladók (ez a kettő a legnépszerűbb), állatgondozók, virágkötők, szakácsok.
A diákok 16 és 25 év közöttiek. Az ingyenes kollégiumi évek alatt (csak az étkezésért kell fizetni) nemcsak szakmát, de az alkalmazkodás, az alapvető emberi magatartás normáit is megtanulják. Szükség van erre, hiszen sokan „vegyes” intézetekből, kistelepülések hátrányos helyzetű családjaiból jönnek.
Az egyik teremben Turiné Menczel Andrea kertészetre és parkgondozásra oktatja a számítógépnél ülő ifjakat, köztük a „komornyik” Zolit is. A húszéves, gyorséttermi eladásra szakosodott, eminens tanuló igazából szakácsnak készül, de eddig nem jött össze a létszám. Rengeteg ételt kapásból összeüt, otthon a pizzája a nyerő. Hiperaktív, mondja magáról, de már sokat javult.
A vele egykorú Laci inzulinos cukorbeteg, ezért – bár él-hal érte – a cukrászat neki tilos, így kötött ki a parkgondozásnál. Rögtön kitűnik, hogy a 19 éves Jani a társulat nagymenője. Magatartászavar? Ugyan! Testvéreivel intézetben nőtt fel, egyik bátyja börtönben ül. Ő taxizni fog, ha innen kikerül, és kizárólag önmagát szereti…
– Most épp nincs telt ház; a 120 férőhelyen 45 diák lakik, zömmel fiúk. Sokan a létezésünkről sem tudnak, de ősztől már beindultak a jelentkezések – mondja az intézményvezető, és elbüszkélkedik a pár hete létező agytréning központjukkal. Nemrég pályázat segítségével szereztek be öt fény- és hangterápiás készüléket, ami eddig csak az elit iskolák kiváltsága volt. – Ezek hatalmas javulást hozhatnak a tanulásban, egyaránt hasznosítható beszéd-, írás-, alvászavar, stressz, hiperaktivitás, depresszió ellen, ezen kívül memóriafejlesztő, figyelemfokozó, ellazító hatásúak.
Gábor, az iskola egyetlen autistája, amint észreveszi Kővári Ildikót, a falhoz préseli és puszilgatni kezdi. Semmi gond, lihegi a vezetőnő, óriási benne a szeretetéhség, ami így nyilvánul meg. Ügyvéd szülei intézetbe dugták, mikor ez kiderült, de a nevelőszülők is ide hozták, mert folyton nyalta-falta őket.
Gábor azon ritka holló, aki vélhetőleg intézetben éli majd le az életét. A többiek viszont szakmát és esélyt kapnak itt – az önálló életre.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu