Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Észrevették már, hogy ha rossz a kedvük, s valahol megszólal egy kellemes zene, a lehangoltságuk háttérbe szorul? Ez nem véletlen, szóval dalra fel!
Számos kutatás igazolja, hogy az éneklés stresszoldó hatású és erősíti az immunrendszert. Ahogy a lélekbúvárok fogalmaznak: a zene "rezgésbe hozza" az agyat és növeli az életörömöt. Teljesen mindegy, hogy valaki profi vagy amatőr, a lényeg, hogy felszabadultan, teljes odaadással daloljon.
A kutatók álláspontja szerint, a zenélés és az éneklés évszázadok óta az emberiség mindennapjainak szerves része. Nem ismerünk egyetlen olyan kultúrát sem, ahol ne zenéltek, énekeltek volna valamilyen formában. Tették ezt akár háborúkban, vallásos céllal, gyógyító szándékkal, szórakoztatásképpen, s nem utolsósorban a kisdedek álomba ringatásakor.
A Bibliában arról olvashatunk, hogy Dávid énekével és hárfajátékával enyhíteni tudta Saul király súlyos depresszióját. A görög mitológiában Orfeusz, az énekével szelídítette meg az alvilági isteneket.
De elég csak körülnézni a saját környezetünkben. Népszerű énekesek, zenészek, színészek - akik magánéletükben, meglehet, komoly lelki bajokkal küszködnek - a színpadon boldogan, nagy átéléssel örvendeztetik meg rajongóikat.
A kisgyermek is kiegyensúlyozottabban játszik és alkot, ha a háttérben lelket nyugtató zene szól, de még jobb, ha azt énekelni is tudja.
Azt sem árt tudni, hogy éneklés közben a kilégzés hosszabb lesz, a belégzés pedig mélyebbé válik. Ez azt jelenti, hogy több oxigén jut a szervezetünkbe, a sejtjeinkhez. Ez a stressz oldásánál, krónikus idegfeszültség idején, légszomj alkalmával kimondottan jót tesz.
Vizsgálatok igazolják, hogy az éneklés a melatonin termelődését is jótékonyan befolyásolja. Ez a hormon támogatja a pihentető alvást, normalizálja a vérnyomást, segíti a test természetes bioritmusának fenntartását. Énekléskor és zenehallgatás idején fokozódik az oxitocin nevű hormon termelődése is, aminek hatására megszűnik a félelemérzet, felgyorsul a stressz-hormonok lebomlása.
Az sem elhanyagolandó, hogy a magzat már megszületése előtt 3-4 hónappal reagál az énekszóra, édesanyja dúdolgatására, az akusztikus ingerekre, ami szívritmusának megváltozását eredményezi, s jó érzéssel tölti el.
Kár lenne bárkinek is az éneklés csodáját veszni hagynia!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu