Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vajon ki nem akart gyerekkorában hamvas hercegkisasszony vagy legkisebb királyfi lenni? És ki ne szeretné ezt néha még most, felnőttként is kipróbálni? Körülnéztünk egy kicsit, hogy Magyarországon hol és hogyan kényeztetik a reménybeli hercegnőket és királyfikat...
A családias luxus – Hertelendy kastélyszálló
Valahol a Budapest-Bécs-Graz háromszög közepén terül el az a 220 hektáros park, amelynek közepére még az 1920-as években épített kastélyt magának és családjának Hertelendy Andor. A tervezésnél fontos szempont volt, hogy a tulajdonosok színes és élénk társadalmi életet éltek, a kastély építésekor ugyanakkor tartózkodtak minden hivalkodástól, így az épület szerényen belesimult a tájba. Aztán ideért a II. világháború és bár a család a háború befejezése után már nem lakta, a leszármazottak azért gondozták az épületet egészen addig, amíg jött az államosítás. A Hertelendy-kastélynak végül is szerencséje volt: a Kutasi Állami Gazdaság tulajdonába került, ahol szerkezetileg óvták a házat, így nem jutott arra a nyomorult sorsa, mint sok más államosított kastély. Ezért is történhetett, hogy az ezredfordulótól kezdve már háromcsillagos szállodaként funkcionált az épület, hogy aztán múlt év tavaszától a régió első ötcsillagos luxusszállójaként működjön. A mindössze 14 szobás kastély és az ahhoz kapcsolódó 6 apartmanos vadászház otthonos atmoszférája kifinomult eleganciával párosul. Az étteremben saját készítésű eperlekvár és a saját biokertben termesztett zöldség, a termáltó partján a Lappföldről származó finn fafűtéses szauna, a kastélybirtokon ökogazdaság, a világszínvonalú istállókban 7 telivér, a környékbeli erdőkben világhírű vadászterületek, a kastélytól nem messze pedig golfpálya és horgásztó található. És éjszaka, amikor a nagy csönd itt még nagyobb, ki lehet ülni a vadászlesre, és figyelni, ahogy jönnek-mennek az őzek, szarvasok. Akár fegyver nélkül is, csendesen, szemlélődve – sőt úgy az igazi!
A romantika vonzásában – Romantik Hotel Szidónia
A XVIII. század közepén még csak huszonöt jobbágy- és öt zsellérház állt a birtokon, amit ekkoriban Röjtöknek hívtak. A század végére azonban már egy kastélyról is beszámolnak a krónikák, amelyet a birtokos Felsőbüki Nagy család építtetett. A kanyargós családi történet a kastélyt egyik tulajdonostól a másikig terelte, a folyamatos cserék közben azonban szinte egyáltalán nem nyúltak az épülethez – úgy volt jó, ahogy eredetileg megépült. Egészen 1910-ig ez így is maradt, amikor is egy németországi báró, bizonyos Berg Gusztáv kezébe került. A báró Bécsújhelyről hívatott építészt, hogy az új kor ízlése szerint újraformálja a kastélyt. Nem egészen három évtizeddel később a következő új tulajdonos, a vatikáni magyar nagykövet formálgatta tovább az épületet, ami – sok pénz és sok munka árán – kora legmodernebb igényeinek is megfelelt: park épült köré, mellé úszómedence, mégpedig az első magyar olimpiai bajnok, Hajós Alfréd tervei alapján. De volt még ott nádtetős japánház is, amit bizony ritkán lehetett látni a Dunántúlon. A kor hírességei pedig – Bethlen István és Teleki gróf, Magdolna főhercegnő és dr. Serédi bíboros hercegprímás – nagy előszeretettel töltötték itt a nyári szabadságukat.
Talán nem véletlen, hogy nyári szabadság tekintetében a kastély azóta is kedvenc maradt, bár időközben már szállodaként. A 2007-ben az Év Kastélyszállója címet elnyert hotel ugyanis megőrizte azt a hangulatot, amely még az Esterházyakat is idevonzotta nyolcvan évvel ezelőtt, de a wellness, a pihentetés és a kényeztetés már a XXI. századból való. Talán nem véletlen, hogy a wellness-csomagok a zenét idézik: a wellness menüett vagy a wellness duett megnyugtató intermezzót ígér a mindennapok rohanó kakofóniájában.
A Szigetköz gyöngyszeme – a Hédervár Kastélyszálloda
Egy reneszánsz várkastély mégiscsak egy reneszánsz várkastély, és ha már azért indultunk útnak, hogy újraélhessük gyerekkorunk klasszikus meséit – és közben persze jól is érezzük magunkat –, akkor egy ilyen történelmi épület mindenképpen jó választás. Elég csak belelapozni a történelemkönyvekbe és rögtön kiderül, hogy „Németországból Wolfger jött, öccsével, Henrikkel, háromszáz páncélos vitézzel; a hainburgi grófok közül valók. Géza fejedelem Küszén hegyét adta nekik, és a Győr melletti szigetet örök szállásul, ahol várat épített, ama hegyen pedig klastromot is rakatott, ott van eltemetve. Tőlük származik a Héderiek nemzetsége”. Az e nemzetségből származó Héder lovag volt az, aki várat építtetett magának még a XII. században, a mai kastélypark végében. A faépítményt azonban elpusztították a tatárok, a helyére épült kővár már jobban kiállta az idők próbáját. Közben stílusok jöttek, divatok mentek, a kastélyon végigsöpört a gótika, a reneszánsz, a barokk, majd a romantika, hogy végül újra a barokknál állapodjanak meg. A ház köré kínai páfrányfenyő és amerikai tulipánfa került, amelyek még száz évvel később is díszítik az angolparkot. A növények egy része megmaradt, az épület azonban a háború után már népi kollégium, majd általános iskola lett. Amikor 2002-ben megkezdődött az újjáépítése – története során ki tudja, hanyadszor –, fontos szempont volt, hogy a korhűség, a régi korok hangulata ne vesszen el. Az elkészült szálloda szobáit tehát antik bútorok és régi perzsaszőnyegek díszítik, a szalon falain barokk falfreskók és a szálloda dísze a Héderváry család barokk házikápolnája is.
Ötcsillagos időutazás – Kastélyhotel Sasvár
A szobafoglalásnál a szokásos managerek helyett a háznagyhoz fordulhatunk. A bejáratnál a szállásmester köszönt, a csomagot a komornyik viszi be, az ágyneműt pedig a komorna húzza át. Magyarország első ötcsillagos kastélyhoteljében komolyan veszik az időutazást a történelmi múltba. Az elmúlt éppen 10 esztendőben, mióta megnyitották a szállodát, ez a „hangulatőrzés” semmit sem változott. Az egészen a honfoglalásig és az Aba nemzetségig visszanyúló történelem során Rákócziak, Grassalkovichok, Orczyk is éltek a birtokon – ki hosszabb, ki rövidebb ideig. A királyok mindig a hűséges szolgálat jutalmaként ajándékozták oda – ebből is jól látszik különleges értéke. A területen folyó ércbányászat közben – mint ahogy az oly gyakran lenni szokott – véletlenül fedezték fel, hogy az Égvényes kénes forrás megnyugtatja a háborgó gyomrot és nyugtatja a fájó ízületeket. A nemesi sorban a Károlyik jöttek utoljára, egészen 1919-ig, amikor a Tanácsköztársaság elvette tőlük a birtokot, ami addigra már – hála az ércbányászok felfedezésének – fürdőházzal is büszkélkedett. A Károlyi-család ugyan visszakapta a tulajdonát a háború végén, de csak két évre. A kastélyban ezután gyerekek nyaraltak, egészen a ’90-es évek második feléig, amikor is újra magánkézbe került az épület, hogy 1998-ban elegáns luxusszállóként nyithasson meg újra. A kastély három szárnya – a renaissance, a rendez-vous és a romantique – az eleganciát, a nászutas romantikát illetve a családok kényelmét képviseli. És ha már kipihentük magunkat, felfrissültünk a gyógyvíztől, és a wellness teljesen kifésülte megtépázott idegeinket, hívhatjuk a ceremóniamestert valami hamisítatlan időutazós program ügyében.
Nagy Anna
További érdekességekről a Horizon aktuális számában olvashatnak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu