Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Kongói Demokratikus Köztársaságban a nők, kislányok megerőszakolása a fegyveres bandák taktikájának része, amit a kormányhadsereg is előszeretettel alkalmaz.
Kép: NYT2008110717363571C
Anneke van Woudenberg, a Human Rights Watch jogvédő szervezet kutatója a CNN amerikai hírtelevíziónak elmondta: Kelet-Kongóban 1998 óta több mint 200 ezer nőt és kislányt erőszakoltak meg a fegyveresek. A helyzet hat éve csak rosszabbodott, amióta a kormánycsapatok offenzívát indítottak a lázadók ellen. Ha a felkelők megszállnak egy vidéket, ott csoportosan – sokszor nyilvánosan – tesznek erőszakot a nőkön, kislányokon. Sokszor ez az oka annak, hogy Afrikában rohamosan terjed az AIDS, illetve a HIV-fertőzöttek száma. Ugyanakkor ennek „ellenszereként” a kormánycsapatok hasonló eszközöket vetnek be: még tábornokok is büntetlenül vesznek részt 13-14 éves kislányok megerőszakolásában. Bár Kelet-Kongóban három éve a törvény súlyosan bünteti az erőszakot, de a 2,3 millió négyzetkilométeres, csaknem 70 milliós országban nincs olyan erő, amely érvényt szerezne a jognak. Az ENSZ-békefenntartók ehhez pedig túl kevesen vannak.
A nemi erőszakot már máshol is alkalmazták a háborús taktika részeként: az etnikai tisztogatás egyik módja „elhinteni a magvakat” az ellenség soraiban. Az áldozatok pedig fiatal nők, akiknek az élete romokba dől.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu