Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Otthonunkban a 40-60 százalékos relatív páratartalom az ideális a felnőttek számára, a gyermekeknek ennél valamivel magasabb (60-70 százalékos arány) a kívánatos. A kérdésre, hogy ténylegesen mennyire párás a szobánk levegője, a páratartalom-mérő adja meg a legbiztosabb választ – érdemes hát beszerezni.
Kép: Leander téliesitése szobanövény 2007.10.18. fotó: Németh András Péter
A konyhához, fürdőszobához közeli helyiségekben általában nincs panasz a páratartalomra, a lakás ezektől távolabbi pontjain azonban könnyen előfordulhat, különösen akkor, ha növények sem „lehelik be” a légteret. A szárazabb levegőjű szobákban (hálószobákban) a fűtőtesteken elhelyezett párologtatók jó szolgálatot tesznek. Már csak azért is, mert a levegő páratartalma számottevően befolyásolja hőérzetünket is: a szárazabb levegőt hűvösebbnek, a páradúsabbat melegebbnek érezzük. A rendszeres szellőztetés is a kívánatos szinten tarthatja a lakás páratartalmát.
A túlságosan száraz levegő a nyálkahártya kiszáradását idézi elő: különösebb ok nélkül kapar a torkunk, kiszárad a szánk, de még a száraz köhögés is elérhet minket. A páraszegény levegő a szemnek is árt; szemviszketés, szemszárazság jelentkezhet. És kiszárad a bőr is, viszketegség lép föl, noha több krém használatával ez a kellemetlenség orvosolható. Ha pedig a páratartalom 35 százalék alá esik, az kiváló feltételül szolgál a porképződésnek is.
Ámde a túlságosan nedves levegő sem kívánatos, mert kedvez a házi poratkák, penészgombák és általában a kórokozók elszaporodásának. A tartósan 70 százalékot meghaladó páratartalom kikezdi az épület szerkezetét is: lemállik a festék, a vakolat, dohossá válik a fal.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu