Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Minden tiltakozás, ellenvetés, kérés ellenére Kínában kivégeztek egy brit állampolgárt, akinek a családja szerinti ingatag elmeállapotát valószínűleg bűnözők használták ki.
Az 53 éves, ötgyermekes Akmal Shaik kezdettől fogva ártatlannak vallotta magát. Valakik rávették egy bőrönd elszállítására. A rendőrök Urumcsiban, Kína muszlim autonóm tartományának fővárosában fogták el 2007 szeptemberében – a bőröndben négy kiló heroint találtak. Akmal Shaik családja szerint ez csak azért történhetett meg, mert hozzátartozójuk a betegsége miatt könnyen megtéveszthető volt, mániás depresszióban szenvedett, gyors hangulatváltozásai uralták. A CNN amerikai hírtelevízió szerin azzal az ajánlattal csalták Kínába, hogy ott majd popénekest csinálnak belőle. Bár ezt hivatalos angol körök és más szervezetek is kérték, a kínai hatóságok nem vizsgálták Shaik elmeállapotát.
Gordon Brown brit miniszterelnök közleményében döbbenettel értesült a kivégzéséről, erős szavakkal ítélte el, hogy Kína figyelmen kívül hagyta a kegyelemre vagy legalábbis az ítélet végrehajtásának elhalasztására vonatkozó kérelmeket. Brown ezúttal is kifogásolta, hogy az elítélt elmeállapotát soha nem mérték fel. Akmal Shaik holttestét nem adták ki, s mivel muszlim volt, azonnal eltemették.
Az elmúlt fél évszázadban Akmal Shaik brit – illetve európai uniós – állampolgár volt az első, akit kivégeztek Kínában. Az Amnesty International nevű nemzetközi jogvédő szervezet szerint 2008-ban Kínában 1718 embert végeztek ki. Ez az elmúlt évben az egész világon végrehajtott összes kivégzés 72 százaléka. Az elítélteket rendszerint agyonlövik, de néhány kínai tartományban már az injekciót alkalmaznak.
Kínában hatvanféle bűncselekmény miatt lehet a bűnöst halálra ítélni és kivégezni. Ezek között olyan bűncselekmények is vannak, mint az adócsalás, sikkasztás vagy egyéb gazdasági bűntettek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu