Hazai kincses tízes 3.

Izgalmas játékra hívtunk három neves közéleti személyiséget. Arra kértük őket, hogy külön-külön állítsák sorrendbe Magyarország tíz legértékesebb és legemblematikusabb műkincsét, amelyek a szívükhöz is közel állnak. Ez alkalommal Virág Judit kincseit tesszük közzé.

Ország-világ2009. 12. 26. szombat2009. 12. 26.
Hazai kincses tízes 3.

Dr. Virág Judit galériatulajdonost és igazságügyi festményszakértőt színes, dinamikus egyéniségként festik le ismerősei. Aukciós házának fő profilja a XIX. és XX. századi kvalitásos magyar festmények és Zsolnay-kerámiák forgalmazása, kiállítások szervezése.

1. A BUDAVÁRI SZOBORLELET. A nemzetközi gótika ideálja és a szobrászok realisztikus felfogása tükröződik ezen a leleten, ami feltehetően Zsigmond király budai palotájához készült. A szobrok egy XV. század közepi feltöltés során kerülhettek a föld alá, s talán ennek köszönhetjük megmenekülésüket.1974-ben Zolnay László tárta fel.

2. M. S. MESTER. A XVI. század elején alkotó magyar festőóriás kilétét máig homály fedi. Mindösszesen csak hat darab képe ismert, melyeken az olasz reneszánsz hatása tükröződik.

3. JÁKI TEMPLOM. A román kori magyar művészet épen maradt ritkasága.

4. MUNKÁCSY MIHÁLY: POROS ÚT. A festmény a magyar impresszionizmus előfutára. A modern magyar festészeti törekvések kiindulópontjának tekinthető.

5. MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ: ZÚZMARÁS ERDŐ. A Virág Judit Galéria és Aukciós Ház novemberben rendezett, a 121 Legszebb magyar festmény című kiállításán a látogatók ezt a képet választották a legszebb magyar festménynek. A festőgéniusz életművének méltán híres darabja.

6. RIPPL-RÓNAI JÓZSEF: LAZARINE ÉS ANELLA. A magyar festő családját ábrázolja a kép. Rippl-Rónai nemcsak itthon, de külföldön is elismert festő, aki a francia festészeti irányzatokat ötvözi egyéni stílusával.

7. KOZMA LAJOS LUPA-SZIGETI NYARALÓJA. Kozma Lajos honosította meg Magyarországon a Bauhaus letisztult építészeti stílusát. A Lupa-szigeten található nyaraló Duna fölé nyúló vasbeton erkélye és tetőszerkezete egyik első példája az itthon alkalmazott vasbeton szerkezetnek.

8. ANDRÉ KERTÉSZ. A huszadik század egyik legnagyobb fotóművésze. A fényekkel és a sziluettel kísérletezve utat nyitott az absztrakt formanyelv felé.

9. DOROZSMAI SZÉLMALOM. A vályogfalú malmot egy Czékus nevű gazda építtette 1821-ben. A feljegyzések szerint 1905-ben még 23 szélmalom volt a településen, ma már csak ez az egy. A malomban régen három, később már csak két kőpár dolgozott. Egyiken búzát, a másikon kukoricát, a harmadikon árpát őröltek.

10. ZSOLNAY VILMOS: RÓZSAILLAT. A Zsolnay-gyár által kifejlesztett eozinmáz világszabadalom volt a XX. század elején. A női fejet ábrázoló büszt az európai szecesszió kiemelkedő darabja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek