A szerb parlament március 30-án, határozatot hozott arról: elítéli az 1995-ben Srebrenicánál történt mészárlást. Ugyanakkor a szerb honatyák és -anyák nem egyeztek bele abba, hogy a drámai eseményeket népirtásnak minősítsék.
Nem volt teljes az egyetértés a szerb nemzetgyűlésben: a 173 jelenlévő közül csupán 127-en voksoltak a határozat elfogadása mellett. Ez nem túl egységes nézetekre vall. Sőt: ha hozzátesszük, hogy a déli szomszédunk parlamentjének 250 tagja van, észrevehetjük: a parlamenterek mintegy fele szavazott igennel a fölöttébb kényes kérdésben.
A határozatban többek közt ez áll: „Szerbia nemzetgyűlése elítéli az 1995 júliusában Srebrenica bosnyák népessége ellen elkövetett bűncselekményt”. A honatyák hivatalosan részvétüket és bocsánatkérésüket fejezték ki az áldozatok családjainak, amiért nem tettek meg mindent a tragédia megakadályozásáért – olvasható a dokumentumban.
A szavazás alapján a szerb képviselők fele elítéli honfitársaik háborúbéli tetteit. Felük viszont nem, vagy legalábbis nem tudni. Hogy egy ilyen fontos nemzetgyűlési voksoláson miért is nem vett részt 77 képviselő, azaz a parlament csaknem egyharmada, annnak okát rajtuk kívül talán senki sem ismeri.
Történik mindez eseménydús időkben. Tavaly decemberben Belgrád benyújtotta európai uniós csatlakozási kérelmét. Az unió rábólintott a Szerbiával kötendő szabadkereskedelmi egyezményre. Immár negyedéve a szerb állampolgárok is vízummentesen léphetnek be az EU területére. Újabb és újabb balkáni háborús bűnösöket derítenek fel sikeresen és tartóztatnak le Szerbiában és világszerte egyaránt.
Ugyanakkor Ratko Mladics tábornok, a Srebrenicánál operáló boszniai szerb erők népirtással vádolt parancsnoka még mindig szabadlábon van. A napokban a holland bíróság másodfokon is elutasította a meggyilkoltak hozzátartozóinak azon keresetét, hogy állapítsák meg az ENSZ és a holland állam felelősségét az akkor nemzetközi védelem alatt álló városban történtekért.
A parlamenti vita 13 órán keresztül folyt. Az Európa-párti koalíció parlamenti csoportjának vezetője, Nada Kolundzia azt mondta a vita kezdetén, hogy e határozat fontos szakasz Szerbiának a modern európai társadalom építéséhez vezető útján. Nenad Csanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga vezetője, a hatalmon lévő koalíció tagja pedig azt nyilatkozta: „A határozat elfogadása csak a kezdet, csupán a csúcsát jelenti a múlt jéghegyének, amellyel muszáj szembenéznünk.”
Nenak Csanadnak igaza van – a YouTube videomegosztóra nemrég olyan videoklipet töltöttek fel, amely egyáltalán nem burkoltan szólít fel a meggyilkolására...