Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kivégezték azt az kínai orvost, aki nyolc iskolás gyereket gyilkolt le Nanping városában – közölte az ország közszolgálati tájékoztatása.
A 42 éves Cseng Min-seng alig több mint egy hónappal ezelőtt beviharzott a város általános iskolájába, és a bejáratnál késével vadul szurkálni kezdte az elébe kerülő gyerekeket. Nyolcat halálra sebzett, öt másik diák szerencsére kisebb sérülésekkel vészelte át a támadást.
Akkoriban olyan híresztelések jártak, hogy a doktoron kitört az elmebaj, lévén, korábban már kezelték is emiatt, de a kínai média később ezt cáfolta. Az ámokfutó azt állította: barátnője szakított vele. s ezért kezdett ámokfutásba.
Április 8-én tartották az első bírósági tárgyalást. Cseng zaklatottan mesélte el, hogy volt barátnője gazdag családja lekezelően bánt vele, durván megalázta. A bíróság az orvost halálra ítélte. Cseng fellebbezett, de a felsőbb bíróság sem kegyelmezett. a gyermekgyilkost pedig agyonlőtték. Összesen tehát 35 nap telt el a bűncselekmény és a kivégzés között.
Az Amnesty International emberijog-védő szervezet adatai szerint tavaly 1700 embert végeztek ki Kínában – de ez a szám elérheti az 5000-et is. Peking ez ügyben nem közöl hivatalos adatokat. Szerte a világon csaknem száz országban törölték el a halálbüntetést (az Európai Unióban is), de csaknem 60 államban még érvényben van. Akadnak olyan országok, ahol a büntetőjog része a „kapitális” büntetés – a latin gyökerű szó eredetileg tehát lefejezést jelent –, de csak kivételes esetekben alkalmazzák.
A Föld lakosságának több mint 60 százaléka olyan országban él, ahol a halálbüntetés érvényes: Kínában, Indiában, az Egyesült Államokban, Indonéziában. Ezek az államok nem mondanak le egyhamar a kapitális büntetésről.
Cseng Min-sen másodfokú tárgyalása négy órán át tartott. Az eset világos volt, csak az okokról vitatkoztak. Tettéről telefonon készül videókat is bemutattak. Kínában nem sokat teketóriáznak: kivégzik a gazdasági bűncselekmények elkövetőit, a kábítószer-kereskedőket, a pedofilokat, és mindazokat – mint legutóbb a zendülő ujgurokat –, akik szembeszegülnek az államhatalommal.
A Gallup közvélemény-kutató tíz évvel ezelőtt végzett nemzetközi felméréséből kiderült, hogy a világ lakosságának több mint a fele (52%) támogatja a halálbüntetést – de minden országban más és más arányban. A Gallup 2008-ban azt mérte, hogy az amerikaiak 64 százaléka kitart a halálbüntetés mellett.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu