Kutatják a lengyel légikatasztrófa okát

Lengyelországban tart az egy hetes nemzeti gyász, Lech Kaczynski államfő temetésének időpontját még nem tűzték ki. Foglalkozni kell azokkal a kényes kérdésekkel, hogy mi és miért történt?

Ország-világA. Fodor György2010. 04. 12. hétfő2010. 04. 12.

Fotó: © AP

Kutatják a lengyel légikatasztrófa okát Fotó: © AP

A The New York Times hosszú cikkben foglalkozott azzal, hogy Lech Kaczynski lengyel elnök gépének pilótája miért nem fogadta meg a szmolenszki katonai repülőtér légi iránytóinak tanácsát: a sűrű köd miatt próbáljon máshol leszállni.

Az amerikai lap idézett egy orosz internetes hírszolgálatot: a Lifenews.ru interjút közölt az egyik légi irányítóval. Ő elmondta, hogy a pilóta, több leszállási kísérlet után jelezte: még egyszer és utoljára megpróbálja a landolást.

A Tu-154-es ekkor letarolta a fák koronáit, lezuhant, darabjaira tört és kigyulladt. A második világháborús katyni tragédia színhelyére érkező lengyel küldöttség – az államfő és felesége, hivatalos és katonai vezetők, egyéb személyiségek – valamennyien meghaltak, összesen 96-an.

Alekszandr Basztrikin, az ügyészségi vizsgálatot vezető testület vezetője közölte Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnökkel, a katasztrófát kivizsgáló kormánybizottság vezetőjével: az elsődleges megállapítások szerint a pilóta hibázott. „A pilótát tájékoztatták a zord időjárási körülményekről, ennek ellenére a leszállás mellett döntött” – mondta Basztrikin.

A lengyel hatóságok – amelyek együtt vizsgálódnak az oroszokkal – bejelentték, hogy a repülő lezuhanását nem műszaki hiba okozta. A gép két fekete dobozának tartalmát – amelyek hangfelvételeket, illetve műszaki adatokat tartalmaznak – egyelőre nem hozták nyilvánosságra. Ezekből kiderülhet, milyen lelki állapotban voltak a pilóták a katasztrófát közvetlenül megelőző pillanatokban. Lehet, hogy nyomás nehezedett rájuk.

A Dziennik című lengyel lap ugyanis megszellőztetett egy korábbi incidenst. Lech Kaczynski elnök 2008 augusztusában a rövid grúz-orosz háború idején Grúziába repült, de a pilóta a veszélyes körülmények miatt nem akart leszállni Tbilisziben – nem is szállt le, hanem elrepült Azerbajdzsánba. Kaczynski, aki mindenáron le akart szállni, ekkor megfenyegette a pilótát: ennek még lesznek következményei. „Ha valaki úgy dönt, hogy pilóta akar lenni, akkor nem szabad félnie” – mondta. A pilótát végül nem büntették meg, de depresszió kínozta.

Lech Walesa volt lengyel elnök a Gazeta Wyborczának nyilatkozott. Szerinte kétes helyzetekben a gép kapitánya gyakran „kikérte” magas rangú utasainak, vezetőknek a véleményét arról, hogy mit is kellene tennie.

A vizsgálatok befejezésére, a történtek feltárására valószínűleg a temetés után kerül sor. Szakértők szerint azonban kulcsfontosságú, hogy minden átlátható módon történjék, senkinek ne legyenek kételyei a tragédia okaival kapcsolatban. Ellenkező esetben a lengyel-orosz kapcsolatok látnák a kárát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek