Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A fűtési szezonban szinte nem telik el hét szén-monoxid mérgezés nélkül. Szerencsés esetben „csak” enyhe rosszullét a következménye a visszaáramló füstgáznak, de sajnos sokszor már nem lehet segíteni. Pedig egy kis odafigyeléssel megelőzhető a baj!
A szén-monoxid (CO) a tökéletlen égési folyamatok terméke, kevés oxigén és a visszaáramló széndioxid jelenlétében keletkezik. Mivel színtelen és szagtalan, gyakorlatilag lehetetlen észrevenni. A levegőben gyorsan kialakul a mérgezést előidéző koncentrációja.
A szén-monoxid rendkívül veszélyes, mert megköti a vérben lévő hemoglobint, valamint idegrendszeri tüneteket okoz. Emiatt e vasat tartalmazó fehérje elveszti a képességét az oxigén felvételére és a szén-dioxid leadására. A szén-monoxidot beszívó ember már rövid idejű belégzés, enyhébb mérgezés esetén is zavartságot, fejfájást, hányingert, szédülést érez. Hosszabb belégzésekor tudatvesztés, halál következhet be.
A baleseteket az idézi elő, hogy a lakótérben működő kazánok, kandallók működése közben az égés során keletkező gázok nem (csak) a kéménybe, hanem a lakótérbe áramlanak. A Magyar Épületgépészek Szövetségének szakemberei szerint az ezt kiváltó leggyakoribb ok: a fűtési rendszerek szabálytalan bővítése, a levegőelszívók szabálytalan (gyakran utólagos) beépítése, a rendszeres karbantartás hiánya.
A lakásfelújítások következtében egyre gyakoribb probléma, hogy a fokozott légzárású – vagyis a levegő mozgását szinte teljesen megakadályozó – nyílászárók a kazánok, kandallók stb. működéséhez elengedhetetlenül szükséges levegőmennyiséget nem engedik be a helyiségekbe. Így az elégtelen égés során keletkező szén-dioxiddal telített füstgázok visszaáramolhatnak a lakótérbe a kéményből.
A levegőelszívók nem kellően megfontolt beépítése, a fürdőszoba szellőzőnyílásának eltömítése, a kéménydugulás, a meghibásodott vagy rossz állapotú fűtőberendezés, a szabálytalan gáztűzhelyhasználat, a szerelési hiba vagy szabálytalan szerelés ugyancsak okozhat balesetet – függetlenül a beépített készülékek gyártmányától.
A balesetek azonban megelőzhetőek: a legfontosabb, hogy mindenképpen érdemes szakemberrel, szakcéggel felszereltetni a gázfogyasztó készüléket, a már működő készülékeket pedig évente ellenőriztetni kell. A Magyar Épületgépészek Szövetségének tapasztalatai azt mutatják, hogy a gázfogyasztók általában elhanyagolják a rendszeres, megelőző karbantartást, csak akkor fordulnak karbantartóhoz, amikor a készülék már nem fűt, nem üzemel. Sokat segíthetnek a különféle, a szén-monoxid szintet ellenőrző, szükség esetén riasztó készülékek – de az esetleges hibákat mindenképpen meg kell szűntetni.
Hogy mikor kell ellenőriztetni a készülékeket? Az ideális karbantartási időszak a fűtési idény végével kezdődik és az ősz közepéig tart. Nem kell tehát a hideg idő beköszöntéig várni: akár a nyári szabadság alatt is elintézhető az ellenőrzés – amely életeket menthet!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu