Keleten már erősödik az euró

Kétórás megbeszélésének indult, végül 11 órás maratoni tárgyalás lett belőle – de eredményesen végződött. Az eurózóna pénzügyminisztereinek brüsszeli tanácskozása után bejelentették be, hogy óriási pénzügyi mentőcsomagot helyeznek készenlétbe a zóna stabilitásának megteremtésére.

Ország-világA. Fodor György2010. 05. 10. hétfő2010. 05. 10.
Keleten már erősödik az euró

Ma hajnalban a távol-keleti tőzsdéken már erősödött az euró, a tokiói és a hongkongi tőzsdéken is emelkedésnek indultak a mutatószámok. A brüsszeli megállapodás hatása Keleten szinte azonnali volt – Európa most abban reménykedik, hogy az európai tőzsdék is hasonlóan reagálnak.

A pénzügyminiszterek megállapodtak, hogy az eurózóna tagállamainak 440 milliárd euró hitelgarancia áll rendelkezésére, az Európai Bizottság pedig 60 milliárd euró rendkívüli segélyalapot létesít, hogy ebből – kivételes esetben – gyorskölcsönt adjon a hirtelen bajba jutottaknak. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) is részt vesz a mentőakcióban: 250 milliárd eurót „tesz félre” e célra.

Dominique Strauss-Kahn igazgató hangsúlyozta: a szervezet a nemzetközi közösség érdekeit tartja szem előtt.

Olli Rehn, az Európai Unió pénzügyi biztosa pedig kijelentette: a kormányok bebizonyították, hogy mindenáron megvédik az eurót.

Az Európai Központi Bank (ECB) közölte, hogy szükség esetén megvásárolja az eurózóna kormányainak bizonyos adósságait, ha ezzel szavatolja a likviditást bizonyos piaci területeken. Bár az Európai Unió törvényei tiltják a kötvények közvetlen felvásárlását a kormányoktól, de bankok közbeiktatásával kerülő úton ez mégis lehetséges.

A mentőcsomag az eurózóna tagállamaira vonatkozik, de hatása minden uniós tagállamra kiterjed: erősödhet az euró, stabilizálódhat a gazdaság és a piac.

A részletek egyelőre pontatlanok: ki kell dolgozni, hogy a pénz végül is miből jön össze, hogyan és milyen feltételekkel osztják szét a bajba jutott országoknak, s milyen gyorsan lesz hozzáférhető.

Mindenesetre az eurózónán kívüli országok – mint Nagy-Britannia – egyelőre úgy tesznek, mintha az euró stabilitásának megteremtése csak a zóna tagállamainak dolga lenne. Nekik erre nincs pénzük.

Az egyik legfontosabb kérdésre azonban nem született válasz. Az Európai Unióban ugyanis nincs közös pénzügyi kormányzás, összehangolt költségvetési politika, amellyel megelőzhető és kivédhető lett volna a görög válság – ami már eddig is 110 milliárd euróba kerül az uniónak és a Nemzetközi Valutaalapnak...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek