Magyarok Kínában

Négy kisfilm pereg a sanghaji világkiállítás magyar pavilonjában. Világhírű találmányunkról, a Gömböcről kettő is, továbbá Budapestről és feltalálóinkról készült összeállítás – valamennyi angol és kínai felirattal, illetve kínai szinkronnal.

Ország-világBorzák Tibor2010. 05. 21. péntek2010. 05. 21.
Magyarok Kínában

Szekeres Dénes producert, a Tivoli Filmprodukció ügyvezető igazgatóját kérdeztük.

– Ki kérte fel önöket a filmek készítésére?
– Annak idején a Miniszterelnöki Hivatal megrendelésére készítettünk egy húszperces filmet híres magyar találmányunkról, a Gömböcről. Amikor pedig a Genexpo Hungary Kft. megnyerte a tendert a sanghaji világkiállítás magyar pavilonjának kialakítására és működtetésére, ők kerestek meg bennünket. A rövidebb-hosszabb produkciókat Káel Csaba és ifj. Seregi László rendezte. Folyamatosan láthatók a kivetítőkön, és augusztusban, a magyar gálán kiemelt szerepet kapnak majd.

– Nem mindennapi lehetőség!
– Ezt mi is így értékeljük. Több mint százmillió látogatót jósolnak a szervezők, ami nyilván filmjeink nézettségére is hatással lesz. A négy produkciót legelőször a kínai nagykövetség munkatársai látták Budapesten, nekik mindegyik nagyon tetszett, szerintük megérinti a kínai embereket. Ez azért is fontos, mert a látogatók 80–90 százaléka helybeli.

– Idehaza már hallani szirénhangokat, támadják a szervezőket, miért éppen a Gömböcöt mutatják be, egyesek hazaárulással vádaskodnak…
– Számomra érthetetlen ez a hozzáállás, nem is akarom minősíteni. Nem kétséges, hogy a bűvös kockához mérhető világtalálmányról van szó. Miután az interneten a kínaiak mutatták iránta a legnagyobb érdeklődést, kínálkozott a lehetőség, hogy a sanghaji expón a Gömböc „képviselje” Magyarországot. Egy korábbi kiállításon a svájciak például a köré szervezték a bemutatkozásukat, hogy a svájci levegő a legjobb a világon. Ugye, milyen zseniális ötlet?

– Mindenképpen szellemes. Önök mit mutatnak még meg rólunk a Gömböcön kívül?
– Káel Csaba neve fémjelzi a Jobb város, jobb élet című hétperces filmünket, amely Budapestről szól. Érthetően a turisztikai szempontok helyeződnek előtérbe, de a jövőkép is erős hangsúlyt kap, sok egyéb mellett szóba kerül az olimpia rendezésének gondolata is. A másik kisfilm, a Magyar feltalálók ifj. Seregi László munkája. Kempelen Farkastól Irinyi Jánoson át Rubik Ernőig húsz olyan magyar tudóst és találmányt mutat be, amelyek nélkül a modern világ elképzelhetetlen lenne.

– Vannak már visszhangok?
– A kínai sajtó elismeréssel ír rólunk. S ha nekik tetszik, azt sikerként lehet elkönyvelni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek