Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A brit konzervatívok szövetségre léptek a liberális demokratákkal, együtt kényelmesnek mondható többségük van: 306 plusz 57 hely a 650-ből az alsóházban. A Munkáspárt 13 éves hatalma megszakadt, Gordon Brown miniszterelnök lemondott.
A 43 éves David Cameron, a konzervatívok vezetője, az új brit miniszterelnök – aki Eton híres iskoláiban nevelkedett – csaknem kétszáz éve Nagy-Britannia legfiatalabb kormányfője: fél évvel fiatalabb, mint 13 évvel ezelőtt Tony Blair volt.
Nick Clegg, a liberális demokraták vezetője – mostantól Cameron helyettese – még nála is pár hónappal fiatalabb: 1967 januárjában született – s a „helyi szokások szerint” ugyancsak megjárt néhány híres iskolát, egyebek között Cambridge-et.
Cameron és Clegg mostantól fogva csapatot alkotnak, pillanatnyilag ők Nagy-Britannia leghíresebb párosa – mondhatni: furcsa párja. Legalább 70 éve nem volt példa ilyen koalícióra. Kételyek persze akadnak: Cameron fogadkozott, hogy félreteszik a nézeteltéréseket, Clegg pedig felszólította párttársait „Higgyetek bennünk!”
A munkáspártiak is megpróbálkoztak a liberális demokraták megnyerésével, de Lord Mandelson, a Labour egyik vezető személyisége elmondta: Clegg és csapata eleve elfogadhatatlan feltételeket támasztott velük szemben – látszott, hogy nem akarnak megállapodni.
Ennek egyik oka bizonyosan az, hogy a Munkáspárt a maga 258 mandátumával még a liberálisok 57 helyével sem szerzett abszolút többséget – 326 hely – a parlamentben, ami alaposan megnehezítette volna a kormányzást. (Haláleset miatt egy mandátum sorsa még nem dőlt el.)
David Cameron megkezdte kormánya – melyben a liberálisok négy helyet kapnak – tagjaink megnevezését,. A két brit kormánypárt azonban elsősorban a programra összpontosít: 50 napon belül lesz ideiglenes költségvetés. Az idén 6 milliárd fonttal csökkentik a hatalmas brit hiányt, amely elérheti a 12 százalékot. Ötéves kormányzásra készülnek, azaz legközelebb 2015-ben lesznek választások – amennyiben minden összejön. Ha pedig Nagy-Britanniának újabb jogköröket kellene átengednie az Európai Uniónak, arról csak népszavazás dönthet. Az új koalíciós kormány korlátozza a nem EU-s bevándorlók számát – ebben a liberálisok engedtek.
Számos kisebb ügyben született megállapodás, amelyet a liberális demokrata frakció és az országos pártvezetés háromnegyedes többséggel elfogadott – ám nagy kérdés, hogyan fogadják el a liberális és a konzervatív szavazók az „új kormányzást”. Cameron azt ígéri: megoldja Nagy-Britannia legsürgetőbb problémáit, s újra felépíti a politikai rendszerbe vetett bizalmat.
Kim Howells volt munkáspárti munkaügyi miniszter csalódottságában dühösen kifakadt: „Megmondom, hogy a Munkáspárt képviselőinek többsége miért utasította el a liberális demokratákkal való együttműködést: azok csak egy nagyszájú, opportunista társaság, amelyik bárkinek bármit megígér a hatalom megszerzése érdekében. Ez most sikerült is nekik”.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu