Tűzoltók az élen, politikusok legalul

Egy nemzetközi magazin felmérése szerint mindössze három olyan intézmény van, amelyekben az európai polgárok több mint fele bízik: a házasság, a rendőrség valamint a televízió és rádió.

Ország-világRomvári Orsolya2010. 05. 22. szombat2010. 05. 22.
Tűzoltók az élen, politikusok legalul

A válság csaknem minden területen megtépázta az emberek bizalmát – derült ki a Reader’s Digest Európai Megbízható Márkák felméréséből, amelyben a magazin arról kérdezte olvasóit, hogy mely márkákat, foglalkozásokat, intézményeket tartják a legmegbízhatóbbaknak.

Megbízható márkák
A legmegbízhatóbbnak ítélt márkák sorrendje nem sokat változott az elmúlt öt évben. Az élen továbbra is a Nivea áll, amely immár hat éve a felmérésben részt vevő 16 ország mindegyikében tarol. A Nokia, a Canon és a Visa 14 országban lett az első – ez utóbbi egyébként Magyarországon alulmaradt a Mastercarddal szemben. Az autók közül a Volkswagen, a Toyota és az Opel került az európai élmezőnybe. Három országot nem tudott meghódítani, így nwem nyerhetett a Mercedes, amelyet Romániában például a Dacia előzött meg. Az internet-szolgáltatók esetében mind a 16 országban más és márka márka került az élre, s a mobilszolgáltatók közül is egyedül az Orange tudott három országban nyerni.

A magazin olvasói összesen 131 ezer márkát neveztek meg, a legtöbbet – több, mint 21 ezret – az autók kategóriájában említettek, a legkevesebbet pedig a vitaminoknál.

Ismét a tűzoltók az élen
A Reader’s Digest arról is megkérdezte olvasóit, mely foglalkozást űző emberekben és intézményekben bíznak a leginkább. Az eredmények szerint az európaiak a tűzoltókban, a repülőgép-pilótákban, a gyógyszerészekben, az ápolónőkben és az orvosokban bíznak, a legkevésbé a futballistákban, az autókereskedőkben – s utolsóként a politikusokban. Az autókereskedőkben egyébként a franciák bíznak a legkevésbé: mindössze 8 százalékuk tartja megbízhatónak őket.

A magyarok az európai átlagnál kevésbé bíznak az ápolónőkben –76 százalék, szemben az európai 84 százalékkal – és az orvosokban is. Míg Európában a lakosság 82 százaléka tünteti ki bizalmával a doktorokat, nálunk mindössze 73 százalék szavazott rájuk. Hazánkban kirívóan kevesen – mindössze a megkérdezettek 2 százaléka – bízik a politikusokban. Hasonló bizalmatlanság csak Csehországban (1 százalék) és Lengyelországban (2 százalék) lengi körül a politikai élet szereplőit. A legjobb eredményt Svédországban és Svájcban érték el a politikusok, ahol a lakosság 20-20 százaléka bízik bennük. Az európai átlagnál viszont jobban bíznak a magyarok a meteorológusokban – hiába panaszkodunk az időjárás-jelentések megbízhatatlanságára.

Noha 16 országból 14-ben valamennyi foglalkozás képviselőivel szemben csökkent a bizalom, bennük még mindig inkább bíznak a megkérdezettek, mint az intézményekben. Az összes országban mindössze három olyan intézmény volt, melyekben az emberek több mint fele bízik: a házasság, a rendőrség és az elektronikus média (tévé és rádió). De míg a tűzoltók a szavazatok 92 százalékát kapták, a legmegbízhatóbbnak ítélt intézményre, a házasságra csak a megkérdezettek 68 százaléka voksolt.

A családjában a válaszadók 92 százaléka bízik, a barátaiban 89 százaléka. A szomszédokkal szemben már nagyobb a bizalmatlanság: 39 százalék nem bízik bennük. Franciaországban, Lengyelországban és Portugáliában a munkatársait is csak a megkérdezettek kevesebb mint fele tarja megbízhatónak.

Az általános bizalom egyébként Finnországban és Svédországban a legmagasabb, s Oroszországban és Portugáliában a legalacsonyabb.

Bármelyik táblázatra kattitntva megnyílik a képgalériánk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek