Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Május 1-én, a munka ünnepén lépett hatályba több új munkaügyi szabálymódosítás, így változtak többek közt a gyest, a gyedet, a cselekvőképtelenek munkavállalását és az utazási költségtérítést érintő jogszabályok, valamint néhány uniós törvény is. Ezen a héten már nem ugyanolyan a munka világa: összefoglaltuk a változásokat.
Újra kell számolnia a költségvetést azoknak a családoknak, akinek péntek éjfél után született gyermekük, ezekre a csemetékre ugyanis már a megváltozott jogszabályok vonatkoznak – két év gyes illeti meg szülőjüket, kivéve ikrek vagy tartósan beteg, fogyatékos gyermekek esetén.
Szigorodott a tgyás és a gyed szabályozása is, ezekre a járulékokra most már 365 napnyi, a gyermek születését megelőző munkaviszony esetén jogosult a szülő, ami több mint kétszerese a korábbi 180 napnak. A gyed továbbra is annyi ideig vehető igénybe, ameddig a szülő dolgozott, de legfeljebb két évig. Szintén a kisgyermekeseket, különösen az örökbefogadó szülőket érinti a felmondási védelemhez kapcsolódó jogszabály-változás. Ez a védelem három évig jár annak a szülőnek, aki a fizetés nélküli szabadságot utoljára igénybe vette, s mostantól az örökbefogadókra is kiterjesztik. Ők az örökbefogadást megelőző gondozási időszak kezdetétől számított fél évig vagy a kötelező gondozás időtartama alatt jogosultak a védelemre, s a szülők döntése, hogy melyikük részesül ebből.
Valószínűleg kevesebbeket érint egy másik módosítás: akinek a munkaviszonyával kapcsolatban bíróság korlátozta a cselekvőképességét, csak a törvényes képviselője beleegyezésével létesíthet munkaviszonyt, módosíthatja a szerződését, mondhat fel vagy tagadhatja meg munkaadója utasítását – áll a most életbe lépett jogszabályban.
Változik az utazási költségtérítés szabályozása is, májustól a munkáltató által fizetett utazási költségtérítés a jegy vagy bérlet árának legalább 86 százaléka, de legfeljebb havi 30 ezer forint lehet. A jogszabály kimondja, hogy ha a munkavállaló igénybe veszi az utazási költségtérítést, nyilatkoznia kell a lakóhelyéről és a tartózkodási helyéről, s arról is, hogy melyik címről jár a munkahelyére.
Európai uniós szinten is változott néhány szabály, többek közt egységessé vált a munkavállalók társadalombiztosítási megítélése. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy biztosítottnak csak egy helyen kell járulékot fizetnie, még ha egyszerre több tagállamban többféle munkát vállal is. A kiküldetésben dolgozók helyzetén segít az a szabály, mely a kiküldetés maximális idejét az eddigi egy év helyett két évben határozza meg.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu