Egyetem? Diploma? Fizess, ha tudsz!

A világon mindenütt rohamosan növekszik azoknak a fiataloknak a száma, akik nem tudják elképzelni életüket és jövőjüket egy szépen bekeretezhető és kifüggeszthető becses papír – a diploma – nélkül. Ez azonban pénzbe kerül – ráadásul sok pénzbe.

Ország-világA. Fodor György2010. 06. 21. hétfő2010. 06. 21.
Egyetem? Diploma? Fizess, ha tudsz!

Amikor a fiatalok – és családjaik – megtudják, hogy mennyit kell fizetniük az egyetemi oktatásért, gyorsan lelohad a vágyuk. Így van ez Angliában és Walesben is. Egy friss felmérés kiderítette, hogy évi 7000 font az a határ, amelyen túl a diplomára áhítozóknak csak kevesebb, mint 45 százaléka tart ki vágyai beteljesítése mellett.

Hétezer font a töréspont: az évi 2,3 millió forintnyi tandíj már alaposan szétválasztja a diplomára vágyók táborát. A Sutton Trust alapítvány felmérése szerint az angol és a walesi fiatalok 80 százaléka azt tervezi, hogy egyetemen folytatja tanulmányait. Csakhogy a tandíjak mindenütt meredeken emelkednek, így az egyetemre pályázók akár kétharmada is kényszerűségből meggondolja magát. Sir Peter Lampl, az alapítvány elnöke szerint nagyon sok fiatal számára a nagy tandíj elrettentő hatása keserű csalódást jelent.

A Sutton Trust kutatási eredményei azért érdekesek, mert Lord Browne – egy brit katonatiszt és egy magyar holokauszt-túlélő fia, címei felsorolhatatlanok – tanulmányában azt jósolta, hogy Angliában az egyetemek fenntartása miatt egyre növekszik az oktatás díja, s jóval meghaladja majd a jelenlegi éves maximumot, ami valamennyi diákra számítva jelenleg évi 3225 fontot (1 millió forint) jelent. A lord szerint a tandíjaknak emelkedniük kell.

Az elemzések alapját az adja, hogy az Ipsos Mori közvélemény-kutató 2700 olyan fiatalt kérdezett meg, akinek életkora 11-16 év között van. Kiderült, hogy a fiatalok négyötöde egyetemre akar menni.

Az egyetemek viszont arra hívták fel a figyelmet, hogy az idén hatalmasan megszaporodott a pályázók száma, ami egyébként is évente legalább 16 százalékkal nő – a tandíjak pedig egyre emelkednek. Legalább negyedmillióval többen pályáznak felvételre, mint amennyi hely egyáltalán van. Az előrejelzések szerint a diplomára áhítozók száma évről-évre gyorsuló ütemben növekszik.

Az egyetlen „szelekciós lehetőség” a tandíj. Évi 5000 font (1,6 millió forint) még sokaknak tűnik elviselhetőnek – ám a 7000 font (2,3 millió forint) a határ: itt már sokan visszalépnek. Ha pedig az évi tandíj elérné a 10 ezer fontot (3,3 millió forint), akkor a jelentkezőknek már csak a 26 százaléka tart ki egyetemi vágyai mellett.

A Sutton Trust tanulmánya mellesleg arra is fényt derített, hogy a diplomára áhítozó fiatalok egyáltalán nincsenek tisztában azzal, hogy a tanulás mennyibe kerül. Majd a család fizet – mondják vagy gondolják.

Sir Peter Lampl, a Sutton Trust elnöke a kötelező körrel fejezi be a tanulmány értékelését: „Az eredmények azt mutatják és arra figyelmeztetnek, hogy a lényegesen megemelkedett tandíjak hatással lehetnek az egyetemi felvétel lehetőségeire”.

Ha eltekintünk az angol nyelv finomságaitól, akkor ez azt jelenti, hogy a hátrányos helyzetű fiatalok – a szegények – ne is reménykedjenek diplomában, legfeljebb „ésszerű döntést” hozhatnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek